Jordan: Na Bliskom istoku moguća eksplozija!

Izvor: Vesti-online.com, 29.Apr.2010, 21:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jordan: Na Bliskom istoku moguća eksplozija!

Jordanski kralj Abdulah II upozorio je danas da bi situacija na Bliskom istoku mogla da eksplodira zbog izgradnje jevrejskih naselja u istočnom Jerusalimu.

"Bojim se da bi napetost mogla da preraste u eksploziju i da sve strane plate cenu," rekao je hašemitski kralj na godišnjoj konferenciji jordanskih ambasadora.

Monarh je to rekao uoči sastanka Arapske lige u Kairu u subotu, na kome će možda biti data saglasnost za pocetak indirektnih pregovora Izraela i Palestinaca.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << />
Abdulah II je ponovo optužio Izrael da se igra sa vatrom jer preduzima unilateralne akcije u istočnom Jerusalimu, osvojenom u šestodnevnom ratu 1967. od Jordana.

"Izrael mora da izabere između života u izolovanoj tvrđavi u regionu ili postizanja mira sa svim arapskim i islamskim državama u skladu sa Arapskom mirovnom inicijativom," rekao je kralj.

Arapski mirovni plan, usvojen na arapskom samitu u Bejrutu 2002, nudi normalizaciju odnosa Izraela sa svim arapskim državama, u zamenu za povlačenje sa svih arapskih teritorija osvojenih u pomenutom ratu, uključujući i istočni Jerusalim, podsećaju svetske novinske agencije.

Pre dve nedelje Abdulah je rekao da bi rat mogao da izbije na Bliskom istoku ovog leta ukoliko ne bude napretka u obnovi izraelsko-palestinskih mirovnih pregovora.

"Ukoliko dođe leto i nema aktivnog procesa, postoji dobra šansa za sukob i niko neće biti pobednik ako do toga dođe," rekao je Abdulah, kako su preneli izraelski mediji.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.