I nakon vanrednog stanja – vanredno stanje

Izvor: Deutsche Welle, 18.Jun.2020, 06:52

I nakon vanrednog stanja – vanredno stanje

Viktor Orban je ukinuo „neograničeno vanredno stanje“. Time prestaje i vladanja dekretima. Njegovi kritičari, međutim, smatraju da je to samo manevar i ukazuju na novi zakon koji premijeru daje ista takva prava.

Kada je mađarski premijer Viktor Orban krajem marta zbog korona-krize uveo vremenski neograničeno vanredno stanje, reakcija međunarodne zajednice bila je nedvosmislena. Jer, Orbanu je to „posebno vanredno stanje“ omogućavalo da vladan dekretima, dakle bez >> Pročitaj celu vest na sajtu Deutsche Welle << kontrole kroz vladu ili parlament.

Mađarska je, tako su to doživljavali mnogi, pretvorena u diktaturu.

Izvinjenje zbog klevete

Nakon nepuna dva meseca, mađarski premijer i njegova vlada su, neočekivano za kritičare, objavili da će „vremenski neograničeno“ vanredno stanje biti ukinuto krajem juna. Istovremeno je naglašeno kako se očekuje da će svi oni koji su neosnovano napali Mađarsku „neutemeljenim političkim optužbama“, uputiti javno izvinjenje zbog klevetan. Jer, kako je saopšteno, Mađarska ni u kom slučaju nije postala diktatura, već je vanredno stanje uvedeno u cilju borbe protiv pandemije korona-virusa. I to uspešne borbe, i zato se vanredno stanje ukida.

Tačno to je mađarski parlament učinio u utorak (16.6.) – specijalno vanredno stanje je okončano. Odluka bi najverovatnije zvanično trebalo da stupi na snagu u četvrtak (18.6).

Mađarska u vreme korone: službenica u javnom prevozu putnicima metroa u Budimpešti deli maske

Očekivalo se zapravo da će Orban zadržati vanredno stanje najmanje do jeseni ili do kraja godine, kako bi i dalje mogao da vlada zemljom po sopstvenoj. Sada mađarski premijer kritičarima kod kuće i u inostranstvu potura odluku parlamenta pod nos: „Svi oni ovde i u inostranstvu koji su vrištali ’diktatura!’, sada mogu javno da se izvine“, poručio je Orban preko Fejsbuka.

-pročitajte još: Orban koristi priliku

Orbanova mačka u džaku

U stvarnosti je ukidanje vanrednog stanja zapravo mačka u džaku. Naime, istovremeno sa ukidanjem vanrednog stanja mađarski parlament izglasao je novi zakon o novoj vrsti vanrednog stanj – „medicinskog stanja opasnosti“. On premijeru ponovo daje pravo da vlada putem dekreta i to sa još manje mogućnosti kontrole nego što je do sada bio slučaj.

Dosadašnje vanredno stanje je, ako ništa drugo, krajem marta bar morao da potvrdi parlament. Tek tada je Orban dobio pravo da neograničeno vlada. Prema nacrtu novog zakona, medicinsko stanje opasnosti ili vanredno stanje može da proglasi i glavni lekar u javnom zdravstvu, bez da se pritom konsultuje parlament.

Medicinsko vanredno stanje u tom slučaju automatski traje šest meseci, ali vlada u svakom trenutku može da ga produži. Ona za to vreme može da donosi i dekrete koji nisu u skladu s postojećim zakonima, a jedino telo kojem odgovara jeste parlamentarni Odbor za zdravstvo.

Mađarska u vreme korone: vojne patrole u gradu Đeru

Zvono na uzbunu

Najvažnije mađarske organizacije za zaštitu ljudskih prava već zvone na uzbunu. „Ukidanje aktuelnog vanrednog stanja je čista optička varka“, navodi se u zajedničkoj izjavi Helsinškog odbora za ljudska prava, Društva za prava slobode (TASZ) i Amnesti internešenela za Mađarsku. „Ako nacrt zakona u sadašnjoj formi bude prihvaćen, vlada može ponovo neograničeno da vlada putem dekreta, ovoga puta i bez minimalne kontrole u skladu s ustavom“, upozorava se toj izjavi.

-pročitajte još: Mađarska - maske, mediji i manjine

Novi zakon kao svoj cilj doduše postavlja borbu protiv epidemije, a isto tako se i vladi nalaže pravilo „primerenosti“ prilikom donošenja dekreta, ali poslednja dva meseca su pokazala da se vlada nije držala ni jednog ni drugog.

Od kraja marta Orban je izdao preko 200 dekreta. Tomu bi trebalo dodati i približno istu količinu odredaba različitih ministarstava, što je sve prilično nepregledna količina zakonskih mera. Mnoge od tih odredbi ne služe borbi protiv epidemije, već potpuno drugim političkim i ekonomskim ciljevima.

Mađarska u vreme korone: utakmica bez publike, na tribinama su samo likovi ljudi od kartona

Ukinuta parlamentarna kontrola

Preduzetnici iz kruga bliskog premijeru u tom periodu dobili su unosne vladine poslove. Protok informacija za medije u ogromnoj meri je ograničen, a zaštita podataka izgubila je na važnosti. Lokalnim nivoima vlasti oduzeti su poreski prihodi i ostale mogućnosti zarade, što se pre svega odnosi na one gradove i opštine u kojima je na vlasti opozicija. Protiv opozicije je upereno i smanjivanje sredstava za finansiranje stranaka, jer kampanju finansiranu porezom u Mađarskoj vodi isključivo Orbanova vlada, a ne njegova stranka Fides.

-pročitajte još: Trijanon – praktična trauma Viktora Orbana

Mate Sabo, stručnjak za pravo pri nevladinoj organizaciji TASZ za DW ocenjuje da je reč o „nedvosmislenoj zloupotrebi zakona o vanrednom stanju. Na osnovu tog zakona doneseni su mnogi dekreti koji u zemlji s funkcionalnim mehanizmom kontrole ne bi bili mogući“, kaže Sabo.

Nacrt zakona o medicinskom vanrednom stanju situaciju čini još gorom. „Ako se taj zakon prihvati, parlamentarna kontrola više neće biti potrebna. Ona više neće ni da postoji“.

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android

Nastavak na Deutsche Welle...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Deutsche Welle. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Deutsche Welle. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.