Izvor: Blic, 29.Okt.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gusari oteli japanski tanker sa 23 člana posade
Gusari su zarobili jedan japanski tanker sa 23 člana posade u Adenskom zalivu, nedaleko od somalijske obale, što je drugi slučaj otmice u poslednje dve nedelje, saopštio je danas Međunarodni pomorski biro.
Šef Biroa Noel Čong je rekao da je centar u Kuala Lumpuru odmah obavestio brodove koji su patrolirali zapadnom obalom Somalije, pošto su juče primili SOS signal sa tankera, ali je, na žalost, bilo kasno.
"Na brodu, koji je već ušao u somalijske >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << teritorijalne vode, nalazilo se 23 člana posade iz Koreje, Filipina i Mjanmara", izjavio je on agenciji AP.
Čong je istakao da je ovo druga otmica pošto su 17. oktobra gusari otvorili vatru na teretni brod koji je plovio pod zastavom Komorskih ostrva i dodao da je u poslednjih nekoliko nedelja bilo najmanje pet pokušaja otmice brodova, ali su svi oni propali.
"Situacija sve više zabrinjava, jer su gusari sve agresivniji i sve se više udaljavaju od obale. Apelujemo na koalicione borbene brodove i somalijske vlasti da preduzmu ozbiljnije korake u zaustavljanju gusara", kazao je on i napomenuo da brodovi moraju da ostanu više od 200 nautičkih milja od somalijske obale.
Somalija se nalazi na važnoj pomorskoj ruti između Crvenog mora i Indijskog okeana.








