Izvor: BKTV News, 09.Nov.2014, 16:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Era obrnute bankarske filozofije?
Sve više stranih banaka klijentima naplaćuje to što kod njih drže svoj novac, umesto da im, kao do sada, na depozite obračunavaju kamate, pišu hrvatski mediji.
„Novi list“ navodi da je u pitanju posledica politike Evropske centralne banke, koja je kako bi podstakla kreditiranje i rast, uvela negativnu kamatu na prekonoćne depozite poslovnih banaka. Njima se tako ne isplati da drže viškove na računima središnje banke, a kako nema prilika za ulaganje, troškove prebacuju >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << na depozite svojih klijenata.
„Nameću se pitanja: Jesmo li pred novom erom bankarstva u kojoj će se usluga držanja novca u bankama u vidu depozita izjednačiti sa uslugom trezora, zašta će se zapravo naplaćivati naknada (negativna kamata) i znači li to onda da bi banke, ako bi već primenjivale negativnu kamatu na depozite, mogle uvesti ‘pozitivne’ kamate na kredite, u smislu da ‘plaćaju’ klijentima koji ih podiću“, pita se „Novi list“.
Kako se dodaje, reč je obrnutoj filozofiji bankarstva, na koju kapitalizam nije navikao, ali bi, s obzirom na krizu, trebalo razmišljati o konkretnijim stimulacijama za investicije od trenutnih.
Izvor: Novi list
The post Era obrnute bankarske filozofije? appeared first on BK Televizija - BKTV News - Telefakt.














