Era bratskih odnosa Teherana i Bagdada

Izvor: Blic, 02.Mar.2008, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Era bratskih odnosa Teherana i Bagdada

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad juče je doputovao u posetu Iraku, izjavivši tom prilikom da ova prelomna poseta otvara novo poglavlje „bratskih" odnosa između dveju zemalja, koje su svojevremeno bile ogorčeni neprijatelji. Ahmadinedžad je prvi iranski predsednik koji je posetio Irak. Njegova poseta ne samo da ističe sve veći uticaj većeg suseda na Irak u eri nakon Sadama Huseina već predstavlja i čin prkosa SAD, koje Iran optužuje da obučava i naoružava šiitske ekstremiste >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u severnom Iraku.



Sa bagdadskog aerodroma iranski lider je otišao da se sastane sa predsednikom Iraka Džalalom Talabanijem, koji mu je priredio svečanu dobrodošlicu.

Na zajedničkoj konferenciji za štampu, koja je nakon sastanka održana u rezidenciji iračkog predsednika, preko puta nove američke ambasade u utvrđenoj Zelenoj zoni, Ahmadinedžad je izjavio da su razgovori bili „bratski i prijateljski" i da dve strane planiraju da odnose poboljšaju „koliko je god moguće", dok je irački predsednik saopštio da su razgovarali o ekonomskim, političkim, bezbednosnim i energetskim pitanjima. Posle razgovora sa Talabanijem, iranski predsednik se sastao i sa iračkim premijerom Nurijem al-Malikijem. Al-Maliki i Talabani su, inače, obojica već bili u zvaničnim posetama Iranu.

Mada u obe zemlje većinsko stanovništvo čine šiiti, za vreme režima Sadama Huseina, koji je obezbeđivao dominaciju sunita, između njih je vladalo neprijateljstvo. U osmogodišnjem ratu između Iraka i Irana, vođenog osamdesetih godina nakon Sadamovog napada na Iran, život je izgubilo oko milion ljudi.

Nakon invazije SAD i pada Sadamovog režima 2003, u Iraku je na vlast došla šiitska većina, što je omogućilo ponovni procvat dugotrajnih veza među šiitima dveju susednih zemalja. Uprkos svemu, zvanični mirovni sporazum između Iraka i Irana još uvek nije potpisan.

Ahmadinedžad ovom posetom možda pokušava i da pridobije veću podršku kod kuće uoči predsedničkih izbora koji mu predstoje kasnije tokom meseca, a na koje se gleda kao na svojevrstan referendum o sadašnjem predsedniku.

Predsednik SAD, Džordž Buš je demantovao da Ahmadinedžadova poseta potkopava nastojanja SAD da Iran izoluje.

Ahmadinedžad je odbacio Bušove optužbe da Teheran podržava i finansira šiitske milicije u Iraku, koje ubijaju američke vojnike. „Poručujemo Bušu da će optuživanje nekoga bez dokaza pojačati probleme u regionu, umesto da ih reši", rekao je Ahmadinedžad. „Amerikanci moraju da shvate jednu stvar. Iračani ne vole Ameriku", dodao je Ahmadinedžad.

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ahmadinedžad u Bagdadu

Izvor: B92, 02.Mar.2008

Bagdad -- Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad doputovao u istorijsku posetu u Irak, prvu nakon ratnih sukoba osamdesetih... Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad danas je u Bagdadu izjavio da je njegova istorijska poseta Iraku "nova stranica" u odnosima dve zemlje što će doprineti "jačanju"...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.