ETA se razoružava, Baskija se buni

Izvor: B92, 23.Okt.2011, 00:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ETA se razoružava, Baskija se buni

Bilbao -- Nekoliko desetina hiljada baskijskih separatista održalo je protest u Bilbau, dva dana nakon što je ETA objavila da prekida oružane aktivnosti.

Mnogi baskijski politički lideri su bili prisutni na protestu u Bilbau, naseći plakate sa napisima "Regija Baskije želi rešenja", misleći na više puta ponovljene zahteve za većom regionalnom autonomijom, preneo je AP.

Među govornicima na skupu bio je Peljo Urisar generalni sekretar partije Eusko Alkatasuna, koji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je pozvao španske lidere da se posvete pronalaženju političkog rešenja za regionalne napetosti, kao što su Britanci uradili na okončanju separatističkog nasilja u Severnoj Irskoj.

Iako je ETA, koju su Španija, Sjedinjene Američke Države i Evropska unija uvrstile u terorističke organizacije, u prošlosti dva puta proglašavala "trajni" prekid vatre, mnogi učesnici su mišljenja da ovoga puta to zaista i misli, navela je američka agencija.

ETA (Euskadi ta Askatasuna ili Baskijska otadžbina i sloboda) osnovana je 1959. godine u cilju borbe za stvaranje nezavisne baskijske države na severu Španije i jugozapadu Francuske, a od 1968. tereti se za smrt više od 800 ljudi.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.