Izvor: S media, 08.Maj.2012, 13:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dve partije protiv imenovanja Medvedeva za premijera
Bivši predsednik i kandidat za premijera Rusije Dmitrij Medvedev obavio je konsultacije sa predstavnicima svih političkih partija u Državnoj dumi nakon čega bi poslanici trebalo da se izjasne o njegovom imenovanju, a dve partije su najavile da će glasati protiv.
Da bi postao premijer, Medvedevu je potrebna prosta većina od najmanje 226 glasova narodnih poslanika, što praktično znači da je dovoljno da ga podrži vladajuća Jedinstvena Rusija koja ima 238 mandata, >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << a on može da računa i na glasove 56 poslanika Liberalno demokratske partije.
Putin predložio Medvedeva za premijera
Putin treći put predsednik Rusije
Prema dosadašnjim informacijama o toku konsultacija i na osnovu ranije iznetih stavova, protiv njegove kandidature su posalnici preostale dve parlamentarne stranke, Komunističke partije i Pravedne Rusije.
Lider komunista, druge najjače stranke u parlamentu, Genadij Zjuganov ocenio je posle konsultacija sa mandatarom da njegova partija neće glasati za Medvedeva, jer "zemlja mora da krene putem razvoja", a trenutni kurs vlasti on je nazvao "oligarhijom".
Šta Zjuganov zamera Medvedevu
Predsednik Pravedne Rusije Sergej Mironov rekao je da glasanje za "Putinovog kandidata" ne bi bilo u redu prema građanima koji su dali glas za njegovu partiju, dok je Genadij Gudkov iz iste partije kritikovao neuspeh vlasti u borbi protiv korupcije, kao i neuspeh policijske i društvene reforme.
Zjuganov je odmah posle predsedničkih izbora na kojima je pobedio Vladimir Putin izjavio da ne priznaje njegovu pobedu i jedini je od lidera parlamentarne opozicije koji mu nije čestitao izbor za predsednika.
Mironov je za razliku od njega čestitao Putinu i odazvao se zajedno sa ostalim protivkandidatima njegovom pozivu na razgovor dan posle izbora, ali je njegova partija u sukobu sa Jedinstvenom Rusijom zbog lokalnih izbora u Astrahanu, gde kandidat Pravedne Rusije Oleg Šejn štrajkuje glađu. Putin je juče odmah nakon predsedničke inauguracije učinio ono što je najavio još u septembru prošle godine i predložio Medvedeva za premijera.
Iako njegovo imenovanje uprkos negodovanju dve stranke ne bi trebalo da bude upitno, od ranije je poznato da je Putin insistirao na širokoj podršci vladi i uključivanju svih partija u nju, jer je to, kako je rekao, važno za efikasno funkcionisanje u uslovima svetske ekonomske krize.
(Tanjug)
FOTO: AP/Beta














