Izvor: Blic, 24.Avg.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li je letenje i dalje bezbedno?

Da li je letenje i dalje bezbedno?

Tri avionske nesreće koje su se desile u roku od samo nedelju dana, odnele su na stotine života i otvorile novo pitanje u javnosti: da li je letenje i dalje najbezbedniji način putovanja?

Nijedan od 121 putnika i članova posade kiparskog aviona na letu za Prag, koji je prošle nedelje udario u planinu nedaleko od Atine, nije preživeo. Dva dana kasnije, stradalo je svih 160 osoba u kolumbijskom avionu koji se srušio u Venecueli. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Tim dvema nesrećama prethodilo je prinudno sletanje tuniskog putničkog aviona na more nedaleko od Sicilije - tada je poginulo najmanje 16 od 39 putnika i članova posade. Istraga koja treba da pokaže šta je krenulo naopako na ovim letovima još je u toku.

Prema rečima Pavla Karajovića, kapetana 'boinga 737' koji lete za tunisku avio-kompaniju 'Kartago erlajnz', letenje avionom je i dalje najbezbedniji vid putovanja, ali i da treba imati u vidu da i najveće kompanije imaju pehove.

- Ali obično je u pitanju ljudski faktor, kao što je verovatno bio slučaj i prilikom pada 'Heliosa' - rekao je on za 'Blic'.

Kako je Karajović objasnio, postoji knjiga sa osnovnim merama koje moraju biti ispoštovane i koje se proveravaju pred svaki let.

- Različite kompanije to rade na različite načine. Neke od njih u avionu imaju svog mehaničara koji radi provere. Druge, veće kompanije, imaju svoj tim na svakom aerodromu, na koji često sleću. U trećim kompanijama, posebno onim koje imaju čarter letove, to rade piloti. U svakom slučaju, mora da postoji tranzitna provera. Ali ponekad se dešava da kapetan odluči da se vrati i bez popravke ukoliko nešto nije u redu jer pomisli da će tako biti lakše - objašnjava Karajović.

Ali, prema njegovom mišljenju, upravo zato su piloti ljudi koji se posebno tretiraju i koji imaju velike plate. Kako je on rekao, piloti moraju da rade u posebnim uslovima i kompanije bi trebalo da vode računa ne samo o njihovom kvalitetu, već i o tome kako se uklapaju sa saradnicima.

- Međutim, često se dešava da kompanije unajme jeftinije pilote umesto bezbednijih, pogotovo u sezoni, kada ima više letova. Ako nema sistema rada, tu nema bezbednosti - kaže on.

Na pitanje da putnik može na neki način da smanji rizik od nesreće, on odgovara:

- Sigurno da velike kompanije kao 'Lufthanza' ili 'Er Frans' imaju standard, mada ne možete znati da se nikada ništa neće ni kod njih dogoditi.

Bez obzira na nesreće koje se ponekad dogode i koje imaju fatalan ishod i međunarodni eksperti smatraju da je letenje ipak najsigurnije od svih vidova prevoza.

To mišljenje deli i Dejvid Liermaunt, jedan od urednika 'Flajt internešenel magazina', koji tvrdi da je letenje avionom danas šest puta bezbednije nego pre 25 godina. Prema podacima Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (ICAO), 1997. desile su se tri avionske nesreće sa fatalnim ishodom na 1.000 letova, dok je prošle godina na dve hiljade letova dolazila jedna avionska nesreća. Kad se uporedi sa svim ostalim vidovima prevoza na osnovu broja smrtnih slučajeva po kilometru, avionski transport je i dalje najbezbedniji, tvrdi ICAO.

Vazduhoplovni stručnjak dr Grejem Brejtvejt smatra da strah od letenja može da bude jedan od faktora koji doprinose većoj bezbednosti avionskog saobarćaja, pošto kompanije podižu standarde da bi odgovorile na veća očekivanja javnosti.

Liermaunt, takođe, priznaje da su standardi različiti.

'Ima zemalja u kojima se ljudski život i njegova bezbednost cene i onih u kojima se ne cene', kaže on i podseća da afrički kontinent drži 'zastrašujući rekord' na ovom planu i da su prilično crni i podaci koji se odnose na zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza i neke zemlje u Tihom okeanu. Za razliku od njih, Severna Amerika, Evropa i Austalija ostvaruju zavidne rezultate. A. Ć. - G. B.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.