Izvor: S media, 17.Jun.2013, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DIK ČEJNI BRANI PROGRAM ŠPIJUNIRANJA: "Edvard Snouden je izdajnik" (VIDEO)
Bivši potpredsednik SAD Dik Čejni branio je američke programe špijuniranja kao neophodne za sprečavanje terorističkih napada, a čoveka koji je javnosti otkrio detalje o njima nazvao "izdajnikom".
"Razlog zbog koga smo ušli u ovo je to što smo bili napadnuti - a napad je bio gori od Perl Harbora", rekao je Čejni, gostujući u emisiji voditelja Krisa Volasa "Foks njuz sandej".
Postojala je zabrinutost da bi napadači u budućnosti mogli da upotrebe >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << "smrtonosnije oružje nego ikad pre", uključujući nuklearno i biološko oružje, kazao je Čejni.
Čejni je, kako prenosi AFP, rekao da razume zabrinutost građana oko tajnosti programa, ali je dodao da otkrivanje izvora i metod znači njihovo otkrivanje neprijateljima i nazvao Amerikanca Edvarda Snoudena, koji je informacije obelodanio "izdajnikom".
"Mislim da je ovo jedan od najgorih događaja u mom sećanju da je neko sa pristupom poverljivim informacijama napravio ogromnu štetu nacionalnim bezbednosnim interesima SAD", kazao je Čejni, koji je imao ključnu ulogu u administraciji bivšeg predsednika DŽordža Buša kada je ona odobrila programe praćenja Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA), nakon terorističkih napada 11. septembra 2001. godine.
Snouden (29) koji je radio za jednu privatnu firmu, angažovanu od NSA, saopštio je prošle nedelje da je medijima dostavio podatke o Internet špijuniranju koje sprovodi američka vlada.
(Tanjug)
FOTO: Beta/ AP Photo/Fox News





