Aviosaobraćaj u Evropi se postepeno normalizuje

Izvor: S media, 22.Apr.2010, 09:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Aviosaobraćaj u Evropi se postepeno normalizuje

Vazdušni saobraćaj iznad Evrope trebalo bi u toku dana da bude potpuno normalizovan, saopštila je danas evropska agencija za avio-saobraćaj Evrokontrol.

Vazduhoplovne kompanije uspostavile su skoro potpuni red letenja, posle nedelju dana zabrane letova zbog oblaka vulkanskog pepela, nastalog zbog erupcije vulkana na Islandu.

Australijski avio-prevoznik Kvantas je, ipak, zbog novog oblaka vulkanske prašine bio primoran da otkaže jedan let iz Londona i da odloži >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << drugi na 11 sati, što je razbesnelo putnike, javio je Bi-Bi-Si.

Nemački avio-prevoznik "Lufthanza" najavio je da će od danas leteti punim kapacitetom i da planira oko 1.800 letova, posle jučerašnjih 700.

Avioni kompanije "Er Frans" na dugim linijama normalno lete, a od jutros punim kapacitetom funkcioniše i aerodrom "Šarl de Gol", kod Pariza. Evrokontrol je saopštio da je juče obavljeno 80 odsto redovnih letova, odnosno oko 22.500 letova, podsetile su agencije.

Na najprometnijem evropskom aerodromu, londonskom "Hitrou", juče je obnovljeno 90 odsto redovnih letova i privremeno su dozvoljena noćna sletanja.

Transatlantski letovi, takodje, su vraćeni na uobičajen nivo i juče je u Evropu sletelo 338 aviona.

Aerodromi od juče uglavnom normalno rade u Austriji, Belgiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Češkoj, Danskoj, Estoniji, Madjarskoj, Irskoj, Italiji, Letoniji, Luksemburgu, Moldaviji, Crnoj Gori, Holandiji, Norveškoj, Poljskoj, Rumuniji, Slovačkoj, Sloveniji, Španiji, Švedskoj, Švajcarskoj, Turskoj, Ukrajini i Rusiji.

Desetine hiljada putnika je, medjutim, i dalje zaglavljeno na aerodromima i po hotelima širom sveta.

Avioprevoznici tvrde da su u poslednjih sedam dana izgubili oko 1,7 milijardi dolara i najavljuju da će tražiti odštetu od vlada.

Britanski ministar saobraćaja, Endru Adonis, izjavio je da su agencije nadležne za bezbednost letova bile isuviše oprezne. Stručnjaci, medjutim, smatraju da nadležne agencije nisu imale izbora osim da zabrane letove pre nego što su sakupile više podataka o oblaku vulkanskog pepela.

U medjuvremenu, erupcija vulkana na Islandu još traje, ali stručnjaci kažu da vulkan izbacuje manje pepela u atmosferu i da se oblak prašine spustio na visinu ispod 20.000 stopa.

Avio-saobraćaj u Evropi je bio u višednevnom prekidu od 14. aprila kada je posle 200 godina proradio vulkan Ejafjalajokul, na Islandu, iz čijeg je grotla izbačena velika količina pepela dima i pare u visinu do 11 kilometara. Oblaci opasni za letove zadržali su se na visinama gde su vazdušni koridori.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.