Albanija otvara tajne dosijee

Izvor: NoviMagazin.rs, 01.Maj.2015, 10:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Albanija otvara tajne dosijee

Albanski parlament izglasao je zakon kojim se žrtvama komunističkog režima daje pristup tajnim dosijeima koje je o njima vodila omražena tajna policija Sigurimi.

Zakon je skupštinu prošao sa komotnom većinom od 88 glasova "za" i 22 glasa "protiv", prenosi Beta.

Odredbe zakona propisuju da se nekadašnji agenti Sigurimija ubuduće ne mogu zapošljavati u javnim službama. Međutim, oni koji su uspeli da se ubace u te službe i danas su tu - izuzeti su od zakona.
>> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << />
Izolacionistički režim u Albaniji na vlasti je bio od 1944. do 1990. kada je svrgnut posle studentskih protesta.

Tokom komunističkih godina, nekih 7.000 Albanaca je ubijeno od strane vlasti, dok je oko 100.000 ljudi internirano u logore za prisilni rad.

Nastavak na NoviMagazin.rs...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.