Sutra sednica Skupštine Beograda

Izvor: B92, 14.Okt.2013, 16:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sutra sednica Skupštine Beograda

Beograd -- Sednica skupštine Beograda, prva nakon izglasavanja nepoverenja Draganu Đilasu, biće održana sutra.

Odborničke grupe su se dogovorile o dnevnom redu, pa se očekuje da će sednica proći bez većih problema.

U SNS najavljuju da je ovo poslednje okupljanje odbornika i da će do kraja meseca biti uvedena privremena uprava.

U bici za Beograd proglašeno je primirje. Na predlog Dragana Đilasa, gradonačelnika u tehničkom mandatu, odlazeća vlast >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zakazala je sednicu Skupštine grada sa dnevnim redom koji je važan za funkcionisanje prestonice. Među nekoliko tačaka nalazi se i finansijska pomoć penzionerima i mreži osnovnih škola.

"Ovo nije sednica na kojoj treba da se sukobljavamo, niti treba da dokazujemo svoju poltičku različitost", poručio je Zoran Alimpić, zamenik predsednika Skupštine Beograda, inače član DS-a.

Sukobljavanja neće biti, najavljuju stranke koje su nedavno inicirale smenu gradonačelinika. O dnevnom redu je postignuta saglasnost, na njemu će se naći i SNS-ov predlog da sledeće godine treće i svako naredno dete u porodici imati pravo na besplatan vrtić.

"Kada su u pitanju krucijalne stvari koje se tiču kvaliteta života građana, dužnost je svih stranaka da podrže takve predloge. Nadam se da će ostale stranke podržati našu inicijativu", kazao je Aleksandar Jovičić, odbornik iz SNS-a.

I Petar Petković iz DSS-a kaže da su u tome sve stranke saglasne. "Prirodno je da se u ovom teničkom procesu podrže ovi predlozi jer grad mora da funcioniše", dodaje on.

Na dnevnom redu su pitanja o kojima je trebalo da se raspravlja na prethodnoj sednici 24. septembra, ali su ona sklonjena s dnevnog reda pošto je izglasan predlog da se raspravlja o razrešenju Đilasa sa mesta gradonačelnika.

Na početku sednice, koja je najavljena za 10 sati, odbornici bi, po skraćenom postupku, trebalo da odlučuju o predlozima za v.d. direktora, kojima do sredine novembra ističe mandat u gradskim javnim preduzećima, kako bi se produžio njihov mandat vršilaca dužnosti, odnosno da bi navedena preduzeća mogla da funkcionišu do izbora direktora.

Odbornici će na sednici raspravljati o Predlogu odluke o pravima deteta u oblasti finansijske podrške porodici sa decom, na osnovu koje će, ako bude usvojena, od 1. januara naredne godine treće, četvrto i svako naredno dete u porodici imati pravo na besplatan boravak u vrtiću. Time će biti omogućen besplatan boravak za 4.300 dece.

Na dnevnom redu su i predlozi odluka o finansijskoj pomoći penzionerima, mreži osnovnih škola u Beogradu, kao i o finansiranju nastavnika razredne nastave angažovanih u produženom boravku učenika trećeg i četvrtog razreda osnovnih škola.

Odbornici će razmatrati i predlog da jedna ulica u Novom Beogradu dobije ime po Srđanu Aleksiću, mladiću koji je ubijen u Trebinju 1993. godine braneći svog sugrađanina Bošnjaka.

Na dnevnom redu su i predlozi da na teritoriji opštine Savski venac jedna ulica ponese ime fudbalera Rajka Mitića, da Stari grad dobije Čavketov pasaž, nazvan po rok muzičaru Goranu Čavajdi Čavketu, a da Vračar dobije plato rediteljke Soje Jovanović. Nove nazive ulica trebalo bi da dobiju i opštine Zvezdara, Čukarica, Voždovac, Zemun i Stari grad.

Zbog održavanja sutrašnje sednice ne utiče na zakonske rokove za izbor novog gradonačelnika.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.