Izvor: B92, 21.Jul.2016, 16:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Radi li išta parlament dok se čeka vlada
Beograd -- Skupština Srbije nije blokirana jer nije formirana Vlada, i radi svakodnevno - to tvrdi SNS, odbacujući zamerke da se radi mnogo manje nego što bi trebalo.
Iz opozicije ne vide razloge da se u plenumu ne raspravlja o zakonima, a da može da se radi više ovog puta saglasan je i PUPS.
Radi li parlament ili čeka Vladu? Konstituisani odbori zasedaju, plenuma nema.
"Nije tačno da skupština ne radi, moje kolege uključujući i mene gotovo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << svakoga dana primamo građane, razgovaramo sa njima, tako da skupština radi. Parlament i vlada su dva odvojena državna organa. Niti mi blokiramo vladu niti vlada blokira nas", kaže Aleksandar Martinović iz SNS.
Iz ugla nove parlamentarne opozicije radi se jako malo. Računica poslanika Dušana Pavlovića je sledeća:
"Pošto ima skoro 20 odbora, ako se svaki dan konstituiše jedan, onda se svaki dan nešto radi, ali odbori imaju po 15-20 članova, tako da se uglavnom ništa ne radi, a moglo bi da se radi. Nema nikakvog razloga da mi ne sedimo već sada u skupštini i ne diskutujemo i ne usvajamo zakone osim ukoliko zaista nećete da sve to svedete na jedan dan, da usvojite 50 zakona za jedan radni dan", kaže poslanik pokreta Dosta je bilo.
I deo vladajuće većine, PUPS, saglasan je da rade odbori, ali misle da ima prostora da se radi više.
"Druga dimenzija ovog problema je ta što je vlada povukla sve zakone koji su bili u proceduri ranije, a nove u tehničkom mandatu ne može da priprema ili predlaže skupštini. Međutim, ima jako puno dokumenta koje bi skupština mogla da radi, to su predlozi zakona od strane narodnih poslanika, nekih drugih institucija. I u tom pogledu mislim da su u pravu oni koji smatraju da bi ta pitanja koja ne zavise od vlade mogla dođu na dnevni red", kaže Momo Čolaković, predstavnik PUPS.
Rok za izbor nove Vlade teče od konstituisanja Skupštine. Ustavni okvir za formiranje novog kabineta izvršne vlasti je 3 meseca, i ističe 3. septembra.
Radi li išta parlament dok se čeka vlada
Izvor: OkRadio.rs, 21.Jul.2016
Skupština Srbije nije blokirana jer nije formirana Vlada, i radi svakodnevno - to tvrdi SNS, odbacujući zamerke da se radi mnogo manje nego što bi trebalo. Iz opozicije ne vide razloge da se u plenumu ne raspravlja o zakonima, a da može da se radi više ovog puta saglasan je i PUPS. Radi li...







