Supermen Feliks skočio sa 39.068 metara

Izvor: Sportski Žurnal, 14.Okt.2012, 22:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Supermen Feliks skočio sa 39.068 metara

Ekstremni sportista Feliks Baumgartner sinoć je uspešno izveo istorijski skok sa visine od 39 kilometara. Njegov skok sa ivice svemira, za koji se pripremao pet godina, počeo u 20.08 sati po našem vremenu.
Posle odlaganja i neuspešnog lansiranja u utorak balon je juče lansiran iz baze Rozvel u Novom Meksiku i dostigao je visinu od 16 kilometara za oko 50 minuta, a u 20.06 časova Austrijanac je skočio sa 39.068 iako je planirano da to uradi sa 36.576 metara.
Posle četiri >> Pročitaj celu vest na sajtu Sportski Žurnal << minuta i 19 sekundi slobodnog pada, tokom koga je probio zvučni zid Baumgartner (43) je otvorio prvi od četiri padobrana i nekoliko minuta kasnije mirno prizemio. Najveća brzina koju je dostigao je bila 1.173 kilometra na sat. Tako je postao prvi u istoriji koji je probio zvučni zid u slobodnom padu.
Čitav događaj prenošen je uživo širom sveta, ali sa 20 sekundi zakašnjenja u slučaju da nešto krene naopako kako bi prenos mogao da se prekine.
Na današnji dan je, pre tačno 65 godina, američki pilot Čak Jeger prvi put u istoriji vazduhoplovstva probio zvučni zid.

Nastavak na Sportski Žurnal...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Feliks skočio sa ivice svemira

Izvor: Press, 14.Okt.2012

Istorija je ispisana sinoć u 20.05 časova. Ekstremni sportista Feliks Baumgartner izveo je najviši i najbrži slobodni pad u istoriji, skočivši, kako je to rečeno, sa same ivice svemira, sa visine od 39 kilometara i 608 metara.

Nastavak na Press...

Feliks Baumgartner uspešno skočio sa ivice svemira

Izvor: Danas, 15.Okt.2012, 00:27

Austrijski padobranac i pilot Feliks Baumgartner je uz podršku Američke svemirske agencije (NASA) i uz sponzorstvo Red Bula sinoć skočio sa ivice kosmosa, iz stratosfere, sa visine od 39.068 metara.

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Sportski Žurnal. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Sportski Žurnal. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.