Izvor: Blic, 12.Avg.2008, 15:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srpski leptir čuva snagu za trku sa Felpsom i Torpom
Milorad Čavić bio je sjajan na početku svog učešća na Olimpijskim igrama u Pekingu. Naš najbolji plivač plasirao se u polufinale discipline 100 metara slobodno, i to sa šestim ukupnim vremenom u kvalifikacijama (48,15 sekundi), ujedno i novim rekordom naše zemlje.
U Čavićevoj kvalifikacionoj grupi slavio je Kanađanin Brent Hajden, Čavić je bio drugi, a treće mesto zauzeo je Kilipo Manjini, svetski prvak iz Montreala. Čavić bi danas trebalo da pliva polufinalnu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << trku, ali ni to nije sigurno.
- Ovu trku sam želeo da iskoristim kao zagrevanje za 100 metara leptir. Ne znam da li ću plivati u polufinalu, odluku ću doneti zajedno sa mojim trenerom - rekao je Čavić i podsetio koja je njegova glavna disciplina.
I pored toga, naš plivač je vrlo zadovoljan kako je otplivao na premijeri.
- Očekivao sam rezultat oko 48,50 i iznenadio sam samog sebe. Bilo je mnogo bolje nego što sam planirao. Ovo je veoma dobar znak pred trku na 100 metara leptir. Vrlo je realno da tu trku isplivam mnogo bolje nego ikada u životu.
Ako je suditi prema Čavićevim razmišljanjima posle same trke, nisu velike šanse da se on danas pojavi u bazenu.
- Možda je bolje i pametnije da sutrašnji dan iskoristim da se odmorim pred kvalifikacije na 100 metara leptir. Ovo je veliki uspeh za mene. Kad sam 100 metara slobodno otplivao za skoro celu sekundu bolje od ličnog rekorda, ko zna šta će biti na 100 metara leptira. Veliki sam optimista - podgrejao je Milorad Čavić nadu srpskih ljubitelja sporta da će se radovati nekoj od njegovih medalja u fascinantnom plivačkom objektu, popularnoj „Kocki".
Majkl nikada ne spava
Majkl Felps ne voli da neprijatno iznenađuje svoje navijače pa je bio dominantan u sve tri discipline u kojima se takmičio. Amerikanac još nije stigao ni na pola puta od osvajanja zacrtanih osam zlatnih medalja, ali je obeležio dosadašnji tok Olimpijskih igara.
- Izrazito mi je drago što sam pobedio na 200 metara slobodno, pošto sam u Atini bio tek treći, iza Torpa i Van den Hugenbanda. Ta trka me je posebno motivisala da budem još bolji. Mrzim da gubim - kaže sjajni 23-godišnji Amerikanac, koji je oborio svetski rekord u toj disciplini.
Osvojio petu zlatnu medalju
Felps je u sredu osvojio i petu zlatnu medalju u Pekingu u disciplini štafeta 4 X 200 metara slobodnim stilom, što je ukupno njegova 11 medalja na Olimpijskim igrama. On je tako postao sportista koji je osvojio najviše medalja na Olimpijskim igrama. Osim što je osvojio pet zlatnih medalja na igrama koje se održavaju u Pekingu, Felps je svaki put oborio i svetski rekord.
Današnjom pobedom američka ekipa, koju osim Felpsa čine i Rajan Lohte, Riki Berens i Piter Vanderkaj, oborila je i svetski rekord za 4,68 sekundi. Štafeta SAD preplivala je kompletnu deonicu za šest minuta, 58 sekundi i 56 stotinki.
Prethodni rekord iznosio je sedam minuta, tri sekunde i 24 stotinke a takođe ga je postavila američka ekipa na prošlogodišnjem Svetskom prvenstvu u Australiji. Drugo mesto i srebrnu medalju u štafeti osvojila je ekipa Rusije koja je trku završila za sedam minuta, tri sekunde i 70 stotinki, dok je bronza pripala Australiji sa vremenom sedam minuta, četiri sekunde i 98 stotinki.
Ranije danas Felps je osvojio četvrto zlato na OI i ukupno desetu medalju na igrama kada je pobedio u disciplini leptir na 200 metara. Felps je deonicu od 200 metara preplivao za minut, 52 sekunde i tri stotinke.
D.P., Tanjug
Pogledaj vesti o: Olimpijske igre
















