Srbiji za polufinale dosta jedna četvrtina

Izvor: Blic, 08.Jul.2008, 22:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vaterpolisti Srbije plasirali su se u polufinale Evropskog prvenstva u Malagi. Zahvaljujući trijumfu nad Italijom (11:8), u poslednjem kolu prve faze takmičenja, naši delfini su obezbedili prvo mesto u grupi B, preskočili četvrtfinale i izborili se za dva dana odmora, pa će u petak od 21 čas igrati za finale sa boljim iz današnjeg četvrtfinalnog duela Mađarska - Nemačka.

Dugo su se izabranici selektora Dejana Udovičića mučili sa „azurima", tražili igru, bilo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je mnogo preokreta i uzbuđenja, da bi, ipak, presudio kvalitet krajem treće i početkom poslednje četvrtine. Cilj je, što je najvažnije - ostvaren.

- Bilo je teško izdržati psihološki pritisak kojem smo bili izloženi. Tek kada smo došli u situaciju da nemamo šta da izgubimo počeli smo da igramo kako znamo i uhvatili smo pravi ritam. Zaigrali smo odbranu koja je podsetila na igru tokom finalnog turnira Svetske lige u Đenovi. Ako nastavimo da igramo odbranu možemo nečemu da se nadamo do kraja turnira - rekao je selektor Dejan Udovičić.

Naša selekcija je odlično počela i relativno brzo stekla dva gola prednosti. Odbrana je besprekorno funkcionisala, ali u napadu u dva navrata nije iskorišćen igrač više, a dosuđen je i veliki broj faulova što je unelo malu nervozu pa je rival stigao do izjednačenja (2:2). U drugih osam minuta štimalo je malo toga u redovima „orlova", pa je zbog takve igre rezultat na poluvremenu (4:2 za Italiju) bio još i podnošljiv!

1970. Barselona

Stvari se nisu mnogo promenile na bolje ni u trećoj deonioci, a sve većoj nervozi naših reprezentativaca doprinele su i odluke sudija. Naš suparnik je stekao tri gola prednosti, ali je vrlo brzo taj minus anuliran zahvaljujući mnogo boljoj i jednostavnijoj igri srpskih delfina (7:7). Sjajno su naši ušli u odlučujuću četvrtinu, pa su veoma brzo stekli vođstvo od dva gola razlike (10:8). Odbrana je na čelu sa golmanom Denisom Šefikom delovala mnogo sigurnije, napad jednostavnije, a na ruku su nam išle i sve češće greške protivnika koji se našao u poziciji u kojoj su bili Šapić i drugovi nekoliko minuta ranije. Kada je Pijetlović na minut i 10 sekundi pre kraja zatresao mrežu za 11:8, bilo je jasno ko će otići direktno u polufinale.

- Do sredine treće čtvrtine nismo ličili na reprezentaciju Srbije, a onda smo pokazali svoju snagu. Ovo je važna pobeda jer ćemo imati vremena da se odmorimo i pripremimo za polufinale. A ako u polufinalu svako bude radio svoj deo posla nećemo imati razloga da brinemo - reči su golmana Šefika.

Ni Aleksandar Šapić nije bio zadovoljan igrom.

- Startovali smo dobro, a onda počeli da pravimo gluposti. Kada su Italijani poveli sa tri gola razlike nismo imali izbora, bilo je biti ili ne biti. Za našu ekipu, u ovom sastavu, velika je stvar što smo uspeli da se vratimo i dođemo do pobede. Nadam se da u nastavku prvenstva nećemo imati toliko oscilacija u igri.

Iz grupe A, plasman u polufinale izborila je Crna Gora, koja će se u petak (19.30) za ulazak u finale boriti protiv pobednika meča Hrvatska - Italija.

Srbija - Italija 11:8

(2:2, 1:3, 5:3, 3:0)

Akvatik centar. Gledalaca: 150. Sudije: Kišeli (Mađarska), Tulga (Turska).

SRBIJA: Šefik, Prlainović 1, Rađen 1, Udovičić 1, Savić 1, Pijetlović 1, Nikić 1, Filipović 2, Ćirić, Šapić 2, Vujasinović 1, Peković, Soro.

ITALIJA: Tempesti, Galo 1, Binki, Gito, Đorđeti 1, Felugo, Manjante 2, Preskuti 1, Benčivenga, Kalkatera 1, Sotani 1, Mistranđelo 1, Violeti.