Premijer ligo, izađi iz kome

Izvor: B92, 12.Apr.2012, 16:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Premijer ligo, izađi iz kome"

Predsednik Fulama Mohamed Al Fajed zatražio je hitnu reviziju sudijskog sistema u Premijer ligi, posle niza bizarnih grešaka.

Serija sudijskih odluka koje se često graniče sa neverovatnim preti da u potpunosti ugrozi regularnost najpopularnije svetske lige.

Pre njega žestoke kritike za suđenje imali su menadžer QPR-a Mark Hjuz, njegov kolega iz Vigana Roberto Martines i menadžer drugoligaškog Brajtona Gustavo Pojet.

Po sadašnjim propisima sudije u Engleskoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uživaju izuzetnu zaštitu, a igračima, treneima i klupskim zvaničnicima zabranjeno je da ih kritikuju u javnosti, uz pretnju ozbiljnim kaznama (Aleks Ferguson je prošle godine dobio tri meča suspenzije jer je sudiji koji se u međuvremenu penzionisao rekao da fizički nije spreman za Premijer ligu).

"Vreme je da se Premijer liga probudi, jer je već neko vreme u komi. Mnogo klubova strada zbog glupih sudijskih odluka”, upozorava Al Fajed.

Egipćanin koji je svetsku slavu stekao kao vlasnik legendarne robne kuće Herods, u zapadnom Londonu, objasnio je gde je ključ problema.

"Fudbalska asocijacija ima preveliku moć i zato se ne bavi rešavanjem ključnih problema. Sudije, koje prave greške, zbog toga prolaze nekažnjeno, čak ne moraju ni da priznaju da su pogrešili, a oni koji se pobune budu kažnjeni zbog nedozvoljenog ponašanja”.

"Još jednom vas molim da uspostavimo transparentan sistem odlučivanja o tome ko sudi koji meč. Potrebni su nam hrabri ljudi na čelu Premijer lige i FA. Već sam ranije pisao da je krajnje vreme da uvedemo video tehnologiju u fudbal”.

Premijer liga je ove i prethodnih sezona obilovala spornim momentima, ali je situacija eskalirala u poslednjih nekoliko nedelja, serijom bizarnih propusta prilikom (ne)dosuđivanja penala, ofsajda i crvenih kartona.

Prošlog vikenda Čelsi je pobedio Vigan 2:1, uprkos tome što su oba gola postigli iz čistog ofsajda (gornja slika), dok je Mančester Junajted prvi gol u pobedi nad QPR-om dao iz penala, takođe posle očigledne ofsajd pozicije. Situaciju otežava činjenica da se i QPR i Vigan bore za goli život.

Možda bi se to moglo svesti pod favorizovanje velikih klubova, toliko uobičajeno širom Evrope, da upravo obrnut slučaj nije zabeležen u duelima iste četiri ekipe.

QPR je jednu od retkih pobeda tokom zime zabeležio baš protiv Čelsija (1:0), kada su Plavima prestrogo isključena dva igrača, jedini gol za QPR postignut je iz penala, a Čelsiju nije suđen čist jedanaesterac.

U sredu uveče Vigan je pobedio Mančester Junajted 1:0, pošto je jedini gol postigao iz očigledno pogrešno dosuđenog kornera, a šampionima nije suđen penal iz udžbenika, kada je igrač Vigana rukom blokirao centaršut. Pre svega toga u prvom poluvremenu Viganu je poništen gol zbog faula nad golmanom kakav se ne sudi redovno u Engleskoj (donja slika).

Upravo ovakvi primeri služe kao argument stare teorije da se sudijske greške u ozbiljnim ligama izravnaju tokom sezone, ali je činjenica da su sudije trenutno najslabiji deo engleskog fudbala (otud i česti zahtev da sudijski posao postane profesionalan), a da poslednjih nedelja situacija izmiče kontroli.

Greške u Engleskoj su, međutim, gotovo zanemarljive kada se uporede sa zbivanjima u Ligi šampiona, gde su sudije poslednjih godina često direktno odlučivale direktno ko prolazi dalje, kao u prošlonedeljnim duelima Barselone sa Milanom i Čelsija sa Benfikom.

Tehnologija može da spreči niz bizarnih incidenata oko gol-linije (kakvi su nepriznati golovi Lamparda za Englesku protiv Nemačke ili Mendeša za Totenhem protiv Mančester Junajteda), ali ne može da reši ključne probleme sa ofsajdima i procenom faulova. Dodatno obeshrabrujuće zvuči činjenica da je veća koncentracija grešaka u evropskim takmičenjima, gde je na terenu čak 6 sudija, nego u domaćim ligama.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.