Pomoć iz dijaspore: Nova oprema za vatrogasce iz Bašaida

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Nov.2019, 13:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pomoć iz dijaspore: Nova oprema za vatrogasce iz Bašaida

Da se ljubav prema rodnom selu ne zaboravlja se ni nakon nekoliko decenija života i rada u inostranstvu, potvrđuje priča Jovanke Mikalački. Svom Bašaidu, koji se nalazi nadomak Kikinde, često se vraća, ali ne praznih ruku. Već treći put ove godine, sa prijateljem Haraldom Formelom iz Fondacije "Čila fon Beselager", donela je pomoć za dobrovoljno vatrogasno društvo u ovom mestu.

Od početka godine, članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva u selu Bašaid, nadomak Kikinde, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << imali su 19 intervencija. Kao i za većinu dobrovoljnih vatrogasnih društava, rak-rana vatrogasaca u Bašaidu je vozilo. Postojeće je veoma staro i nebezbedno, ali oni ipak uspevaju da intervenišu.

"Vozilo je 40 godina staro. Snalazimo se popravkama. Teško je doći do delova, ali upornim radom svih mojih članova koji mi pomažu, uspevamo. Nismo ni jednog momenta izostali sa gašenja požara, bilo da je u pitanju lažna uzbuna ili malo veće intervencije, koje smo ove godine imali dva puta", rekao je Željko Pein, predsednik Dobrovoljnog vatrogasnog društva iz Bašaida.

Ipak, za vatrogasce u Bašaidu ova godina i više nego je dobra kada je u pitanju nabavka opreme. Iz Nemačke je ponovo stigla pomoć u vidu šlemova, odela, dukseva, opasača, čizama i zaštitnih rukavica, a za novčanu pomoć od hiljadu evra, kupljena su creva i mlaznice. Koliko ovo znači, zna vatrogasac iz Nemačke, Harald Formel, koji je opremu i doneo. Kako je naglasio, brojne su razlike između Nemačke i Srbije kada je ovaj plemeniti posao u pitanju.

"U Nemačkoj, vatrogasci ne pripadaju policiji. To je glavna razlika u odnosu na vašu zemlju, samostalni su. Vatrogasce u Nemačkoj finansiraju pokrajine. Tako da se i u samoj zemlji, u zavisnosti od sredstava, razlikuju načini intervenisanja", izjavio je Harald Formel.

Formel je u Bašaid došao na inicijativu Jovanke Mikalački, koja je u ovom mestu rođena. Iako više od 50 godine ne živi u rodnom selu, ne zaboravlja ga i ne zaustavlja se na ovoj akciji, inače trećoj ove godine.

"Naredni korak je da obezbedimo Bašaid, jer nemaju još uvek sve. Onda ćemo videti šta ćemo dalje. U svakom slučaju, nastavljamo akciju. Šta ćemo i gde uzeti, dogovorićemo se sa ljudima iz Bašaida, jer oni dobro poznaju teren", rekla je Jovanka Mikalački.

Vatrogasno društvo u Bašaidu postoji od 1878-me godine. Trenutno ima 31-og člana i 20-oro dece u Omladinskom klubu, na koji su veoma ponosni, jer su se plasirali na republičko takmičenje, koje će biti održano naredne godine. Uz vredne članove, motivisane omladince i dobrotvore, bez obzira na probleme, vatrogasci u Bašaidu imaju razloga da budu zadovoljni.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.