Lohtu rekord, Lenton i Džons zlatne

Izvor: B92, 30.Mar.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Američki plivač Rajan Loht osvojio je titulu svetskog prvaka u Melburnu na 200 metara leđno isplivavši u finalu novi svetski rekord, koji je sada 1:54,32 minuta.

Rajan Loht je za 12 stotinki popravio dosadašnji rekord, koji je postavio njegov zemljak Aron Pirsol na prošlogodišnjim Panpacifičkim igrama. Pirsol je sa vremenom 1:54,80 osvojio srebro, a do bronzane medalje doplivao je Austrijanac Markus Rogan u vremenu 1:56,02.

Loht je učestvovao >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u još jednom rekordu, u štafeti 4x200 metara - slobodnim stilom. Felps, Loht , Klejt Keler i Piter Vanderkaj isplivali su 800 metara za sedam minuta tri sekunde i 24 stotinke, čime su oborili rekord (7.04:66) koji je postavljen 2001. godine u Japanu. Australija je osvojila srebrnu medalju, a Kanada bronzu.

Australijanka Libi Lenton osvojila je svoju treću zlatnu medalju u Melburnu pobedom u finalnoj trci na 100 metara slobodno. Lenton, zlatna na 100 leptir i u štafeti 4x100 slobodno, do trećeg odličja u Melburnu stigla je sa drugim najboljim rezultatom svih vremena na 100 slobodno - 53,40 sekundi, što je samo 10 stotinki sporije od rekordna Nemice Brite Stefen. Srebro je sa 53,70 osvojila Holanđanka Marlen Veldhuis, a bronzu Stefen sa 53,74.

Uspešan dan domaćih plivačica upotpunila je Lizel Džons, koja je osvojila titulu svetske prvakinje na 200 metara prsno. Džons, zlatna i na dvostruko kraćoj deonici, u finalu je bila ubedljivo prva sa 2:21,84 minuta, što je bilo za 4,10 sekundi brže od Britanke Kirsti Balfur i Amerikanke Megan Džendrik, koje su s istim vremenom osvojile srebrne medalje.