Hrvatska i Francuska lako do finala

Izvor: B92, Fonet, 30.Jan.2009, 21:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rukometne reprezentacije Hrvatske i Francuske igraće u nedelju za titulu svetskog prvaka.

Hrvatska, domaćin Svetskog prvenstva, pobedila je u Zagrebu selekciju Poljske, sa 29:23 (14:13), dok su Francuzi u Splitu u prvom polufinalu bili bolji od Danske, sa 27:22 (16:11).

Glavni favoriti tako su relativno lako završili posao u polufinalu i zakali novi međusobni duel. Prvi okršaj glavnih favorita na turniru, u finišu druge faze, pripao je Hrvatskoj, sa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 22:19.

Poljaci su samo u prvom poluvremenu uspeli da isprate ritam domaćina. Hrvatska je vodila sa 4:1, pa 7:3, da bi u finišu poluvremena Poljska serijom od 4:0 stigla do izjednačenja, 13:13. Ipak, Hrvatska je na odmor otišla sa prednošću, nakon pogotka Vorija, za 14:13.

Drugo poluvreme počelo je serijom od 7:1 domaćeg tima, kada je i rešeno pitanje pobednika. Najefikasniji kod Hrvata bio je Čupić, sa 12 golova, Metličić je postigao 5, a Duvnjak 4, dok je Alilović imao 17 odbrana.

Na drugoj strani, u Splitu, Francuzi su takođe tokom celog meča bili u vođstvu i relativno lako došli do meča za titulu. Od 20. minuta imali su 3 gola prednosti, 10:7, a prvo poluvreme završili su serijom od 4:0 za 16:11.

U nastavku meča, Danci ne samo da nisu uspeli da se približe, već su brzo pali na -8, 15:23 (46. minut). U finišu meča, 5 minuta pre kraja Danska je ipak uspela da smanji na 20:24, ali je bilo prekasno za preokret.

Francusku je predvodio Lukas Abalo, sa 7 golova, ali je u finišu dobio crveni karton, kada je iz sedmerca pogodio u glavu golmana Danske, što su sudije protumačile kao nesportski potez, pa je zbog moguće suspenzije pod znakom pitanja za finale.

Hrvatska – Poljska 29:23 (14:13)

Hrvatska: Losert 1 odbrana, Hrvatin 1. Balić 2, Duvnjak 4, Lacković 2, Kopljar, Vori 3, Gojun, Horvat, Špoljarić, Metličić 5, Valčić, Alilović 17 odbrana, Čupić 12.

Poljska: Szmal 6 odbrana, Jaszka, Lijewski, Kuchczynski, Bielecki 1, Siodmiak 3, Wleklak, Jurecki 3, Jurasik 6, Jurecki 2, Tluczynski 4, Malcher 3 odbrane, Lijewski 4, Glinski.

Francuska - Danska 27:22 (16:11)

Francuska: Fernandez 2, Gille 5, Narcisse 3, Karaboue, Karabatić 2, Kempe 2, Junillon, Omeyer 10 odbrana, Abati 1, Abalo 7, Sorhaindo 1, Guigou 4, Bosquet, Ostertag.

Danska: Hvidt 2 odbrane, Mogensen 2, Boesen, K. Jorgensen, Jensen 1, Christiansen 2, L. Jorgensen 5, Jensen 3, Jacobsen 5 odbrana, Spellerberg, Knudsen 4, Hansen 4, Lindberg, Nielsen 1.