Debakl Mercedesa, Ferstapen šokirao F1 svet!

Izvor: B92, 15.Maj.2016, 14:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Debakl Mercedesa, Ferstapen šokirao F1 svet!

Osamnaestogodišnji Holanđanin Maks Ferstapen napravio je veliko iznenađenje pobedivši na petoj trci F1 sezone, Velikoj nagradi Španije!

Ferstapen je pre nekoliko dana dobio šansu da prvi put vozi Red Bul nakon incidenta Danila Kvjata u Sočiju, te iskoristio haos sa starta trke na Katalunji gde su se već u trećoj krivini sudarila dva Mercedesa.

Britanac je počeo sa pol pozicije, Rozberg ga je odmah pretekao, a Hamilton nije želeo da se preda, krenuo je u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << napad, ali je izleteo sa staze i onda ’pokupio’ timskog kolegu.

To su iskoristili vozači Red Bula Danijel Rikardo i Ferstapen i preuzeli prva dva mesta na stazi, a pratila su ih dva Ferarija, Kimi Raikonen i Sebastijan Fetel.

U narednih 66 krugova vodila se žestoka borba dva tima, da bi na kraju taktičku ali i veoma veštu pobedu izvojevao Ferstapen te postao najmlađi pobednik u istoriji šampionata, i prvi Holanđanin.

"Neverovatan osećaj. Ne mogu da verujem, sjajna trka. Hvala timu što mi je dao toliko dobar bolid. Otac mi je mnogo pomogao da ovo ostvarim, neverovatno, mislim da je ponosan", rekao je Ferstapen neposredno po okončanju trke.

Drugo mesto zauzeo je Raikonen koji je 15-ak krugova bezuspešno disao za vratom mladom rivalu, a na podijum se popeo i njegov timski kolega Sebastijan Fetel, koji je odoleo pritisku drugog RB Rikarda, koji je zbog gume morao da se preda i čak četvrtoplasirani kroz cilj prođe u pit-stopu.

Jedan od junaka trke bio je i Felipe Masa, koji je u svom Viljiamsu startovao 18, a završio kao osmi. Nove pobede konačno je osvojio i DŽenson Baton koji je uspeo da stigne do devete pozicije, dok je gubitnik nedelje Kvjat stigao kao deseti, sa celim krugom zaostatka za njegovom zamenom i neočekivanim pobednikom.

Naredna trka, Velika nagrada Monaka vozi se 29. maja u Monte Karlu.

Nakon haosa u trećoj krivini i sudara Mercedesa, te prvih odlazaka u pit-stop, posle 15 krugova na vrhu je bio Fetel, ispred tandema Red Bula, da bi zbog problema sa motorom trku potom završio i Niko Hilkenberg.

U međuvremenu je na vrh izbio mladi Ferstapen, koji vozi prvu trku u RB, pratio ga je Raikonen, ali je uskoro usledila nova smena. U pozadini su situaciju koristili Meklareni, Baton i Alonso su stigli do pozicija donose bodove.

Na trećini trke najbolje vreme na stazi imao je Fetel, ali je i dalje gledao u leđa Red Bulovima, a potom i Raikonenu. Rikardo je čuvao prvo mesto sa devet sekundi ispred 18-godišnjeg Ferstapena, ali je zbog meke smeše guma morao na zamenu u 44. krugu, pa Holanđanin preuzima čelo trke ispred Raikonena i Fetela.

Finac ga je pratio u stopu, postepeno smanjivao zaostatak pa je 15 krugova pre kraja bio manje od pola sekunde iza njega. U međuvremenu su Meklareni ispali iz prvih deset, a u 47. krugu je zbog otkazivanja Hondinog motora odustao Alonso.

Iako mu je "Ledeni" disao za vratom, tinejdžer sa oko 800 konjskih snaga u svojim šakama mu je sjajno odolevao iz kruga u krug, dok se iza njih vodila borba za podijum između druga dva Red Bula i Ferarija, samo što je ovaj put Fetel odolevao napadima Rikarda.

Australijanac je sedam krugova pre kraja izvršio veliki pritisak, zaobišao je Nemca skoro uz kontakt, ali je izleteo sa staze pa je četvorostruki uzastopni šampion uspeo da se vrati na treću poziciju uz velike proteste zbog agresivne vožnje rivala.

Tri kruga pre kraja Fetel je napravio grešku, ali ga je spasao Esteban Gutijeres koji se našao u tom trenutku pored njega i Rikarda, pa Australijanac nije uspeo da to iskoristi i prestigne ga.

Međutim, krug pre kraja Nemac je mogao da odahne, Rikardu je stradala jedna od zadnjih guma pa je morao da završi trku u pit-stopu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.