Izvor: B92, 19.Apr.2011, 20:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Boston traži da se prizna rekord
Zvaničnici Bostonskog maratona zahtevaće od Međunarodne amaterske atletske federacije (IAAF) da se pobedniku Džefriju Mutaju prizna novi svetski rekord.
Mutai je stazu dugu 42 kilometra i 195 metara istrčao za dva sata, tri minute i dve sekunde, 57 sekundi brže od važećeg rekorda Hajle Gabreselasija iz Berlina 2008.
Prema pravilima IAAF na Bostonskom maratonu se rezultat ne priznaje kao svetski rekord jer se trči nizbrdo i staza je postavljena tako da vetar uglavnom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << duva u leđa.
Zvaničnici Bostonskog maratona kažu da istorija maratona koji traje već 115 godina pokazuje da brzi kurs trke nije veštački napravljen. Bostonski maraton je najstariji svetski maraton, stariji i od same IAAF.
Svetski rekord drži Etiopljanin Hajle Gebrselasije sa vremenom 2:03:59, a pored Mutaja rekord je oborio i drugoplasirani Mozes Mosop koji je od zemljaka bio sporiji četiri sekunde.







