Izvor: Blic, 20.Jul.2015, 22:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bjankiju u čast: Broj 17 povučen iz Formule 1
Međunarodna automobilska federacija (FIA) povukla je iz Formule 1 broj 17, u znak poštovanja prema vozaču Marusije Žilu Bjankiju, koji je umro od posledica povreda glave tokom trke u Japanu.
Bjanki je u prošloj sezoni, u kojoj je vozačima bilo dozvoljeno da biraju brojeve, vozio 15 trka u bolidu da brojem 17. Žan Tod je povodom povlačenja broja 17 rekao da je to "prikladan gest".
Bjanki (25) je umro u petak od posledica povreda glave koje je zadobio tokom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << trke Formule 1 za Veliku nagradu Japana prošlog oktobra, kada je po velikoj kiši, u sumrak naleteo na vozilo koje je izvlačilo bolid Zaubera sa staze. Vozač Marusije je od tada bio u komi.
Sahrana francuskog vozača obaviće se u utorak u njegovom rodnom gradu Nici. Očekuje se da će na predstojećoj trci u Mađarskoj vozači odati počast Bjankiju, uključujući i ekipu Ferarija, za koju je Bjanki debitovao.
Bjanki je u sezonama 2013 i 2014 učestvovao u 34 trke, a devetim mestom prošle godine u trci za Veliku nagradu Monaka osvojio je prve bodove za Marusiju u Formuli 1. Bjanki je prvi vozač koji je umro od posledica povreda zadobijenih u jednoj trci Formule 1, od trostrukog svetskog šampiona Ajrtona Sene, koji je poginuo 1994. godine u trci za Veliku nagradu San Marina.
Pogledaj vesti o: Japan














