Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Jun.2016, 15:26 (ažurirano 02.Apr.2020.)
BG: Izložba o disko kulturi u Jugoslaviji u DOB-u
Izložba "Ostati živ: Socijalistička disko kultura" Marka Zubaka biće otvorena 18. juna u Domu omladine Beograd.
Tema izložbe je disko kultura koja se krajem 1970-ih i početkom 1980-ih godina razvila u SFRJ, uvukavši se u brojne pore društva, da bi na kraju ostala zaboravljena.
Izložba se bavi danas zaboravljenom disko groznicom koja je krajem 1970-ih i početkom 1980-ih godina zahvatila socijalističku Jugoslaviju premda je po svom hedonizmu i eskapizmu negirala >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << originalnu radnu etiku, jednakost i modernistički progres socijalizma.
Izložba će, kako najavljuju iz DOB-a, ukazati na različita, (ne)očekivana izvorišta diska koji je u Jugoslaviji izrastao na podlozi razvijene zabavne muzike, ali i potencijalno subverzivnih žanrova deriviranih iz roka, poput bita i fanka.
Osvetljavajući prenos disko kulture u novo socijalističko okruženje, pratiće se njegova popularizacija kao oblika zapadne pop kulture, ali i posledično etabliranje i stapanje s neposrednim impulsima koje je rezultiralo stvaranjem vlastitog disko idioma, shodno postojećoj okolini.
Izložba će prikazati jugoslovenski disko kao kompleksni društveno-kulturni fenomen, čiji su se efekti prelili izvan uske muzičke sfere.
Eksponati dokumentuju njegov uticaj na stvaranje specifičnog životnog stila, estetike i pogleda na seksualnost, čemu je uveliko doprineo funkcionalni, plesni karakter diska prikladan za upotrebu u različitim kontekstima.
Izložba tretira disko kao svojevrsni izlog u kasni jugoslovenski socijalizam, prikazujući ga kao simptom njegovih inherentnih kontradikcija i produkt sistema koje je odustao od vlastite ideologije, prihvatajući svoju negaciju na neverbalnoj, plesnoj razini.
Marko Zubak rođen je 1975. godine u Zagrebu gde je završio Filozofski fakultet, smer istorija i filozofija.
Za vreme studija pet godina radio je kao novinar, kritičar i urednik u redakciji kulture na zagrebačkom Radiju 101, te potom kao urednik u izdavačkoj kući Profil.
Magistrirao je na Central European University u Budimpešti gde je i doktorirao s tezom o omladinskoj štampi u socijalisticckoj Jugoslaviji (koja je trenutno u postupku objavljivanja).
Od 2007. godine radi kao naučni istraživač na Hrvatskom institutu za istoriju u Zagrebu gde se bavi studentskim pokretima i subkulturama, medijima i popularnom kulturom u socijalističkoj Jugoslaviji.
Trenutno se bavi klupskom kulturom u socijalističkoj Jugoslaviji.
Izložba će trajati do 26. juna.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Izložba o socijalističkoj disko kulturi u SFRJ
Izvor: B92, 13.Jun.2016
U subotu 18. juna u 20h, u beogradskom Domu omladine, biće otvorena izložba Marka Zubaka "Ostati živ: Socijalistična disko kultura"..Tema ove izložbe je disko kultura koja se krajem 1970-ih i početkom 1980-ih godina razvila u SFRJ, uvukavši se u brojne pore društva, da bi na kraju ostala zaboravljena...Izložba...


















