Afrika: I dalje potpuno neizvesno

Izvor: B92, 05.Jun.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U svih pet grupa afričkih kvalifikacija za odlazak na SP 2006. godine u Nemačkoj borba se nastavlja. Nijedna reprezentacija nije obezbedila plasman u završnicu, a favoriti se, uglavnom, dobro drže. U vođstvu u svojim grupama su Maroko i Južna Afrika, Nigerija, Kamerun i Senegal su trenutno drugoplasirani u grupama u kojima vode Togo, Obala Slonovače i Angola.

Ubedljivim uspehom protiv Zambije na domaćem terenu u Lomeu selekcija Togoa napravila je značajan korak >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ka prvom plasmanu na završnicu svetskog prvenstva. Do ovog kola vodeća Zambija je u početnoj fazi igre imala povoljan rezultat, ali su braća Adebajor do kraja donela pobedu domaćinu.

Učesnik prethodnog šampionata Senegal sa gostovanja u Brazavilu doneo je samo bod, a u duelu autsajdera Mali je u Seguu savladao selekciju Liberije.

U velikom derbiju grupe 2 reprezentacija Južne Afrike, učesnik šampionata 1998. i 2002. godine, pobedila je kao gost nacionalni tim Zelenortskih Ostrva, najprijatnije iznenađenje afričkih kvalifikacija. 'Bafana' je u Praji došla do 2:0 posle samo 14 minuta igre, a domaći tim je do kraja uspeo samo da smanji rezultat.

Drugi u grupi posle sedam kola je DR Kongo, a Šabani Nonda bio je najefikasniji igrač kola, postigao je tri gola za ubedljivu pobedu protiv Ugande. U igri za plasman u Nemačku je i Gana, posle 0:1 u Kumasiju, u nastavku je pobeđena Burkina Faso sa 2:1.

Obala Slonovače je iz Tripolija donela jedan bod, dovoljan da zadrži prednost u grupi 3. Na dva boda prišla je najuspešnija selekcija Afrike u poslednjih dvadesetak godina, Kamerun, pobedom u Beninu, 4:1. 'Na papiru' najjači tim Afrike poveo je rano, a do kraja pobeda nije dolazila u pitanje.

Na treće mesto došla je selekcija Egipta, a mreža autsajdera Sudana tresla se u Kairu šest puta.

Pobedom nad selekcijom Alžira u Luandi, Angola je preuzela vođstvo u grupi 4. Nekadašnji velikan fudbala na kontinentu, Alžir, oprostio se od plasmana u Nemačku, a Angola i Nigerija će se do poslednjeg kola boriti za prvo mesto u grupi. U igri je i Zimbabve, posle pobede na svom terenu nad Gabonom. Jedini gol na toj utakmici postigao je legendarni Piter Endlou.

Favorit Nigerija jedva je došao do boda na gostovanju u Kigaliju. Ruanda je sredinom drugog poluvremena povela, a napadač Intera, Obafemi Martins izjednačio 12 minuta pre kraja.

Dve značajnije utakmice u grupi 5 igrane su u subotu. Maroko je u Rabatu bio ubedljiv u duelu sa reprezentacijom Malavija, a trostruki strelac bio je Jusuf Hađi. Tri boda u Gaboroneu osvojila je selekcija Tunisa. Povela je domaća Bocvana, ali su Tunišani do poluvremena imali prednost.

Gvineja je, golom Bangure, pobedila Keniju u Konakriju, a u vođstvu je Maroko, ali se plasmanu na SP nadaju i u Tunisu, Gvineji i Keniji.