Putin povećao isporuku oružja Asadu

Izvor: Press, 17.Jan.2014, 17:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Putin povećao isporuku oružja Asadu

Rojters iznosi procenu da će te isporuke pomoći sirijskom predsedniku Bašaru al-Asadu u sukobu sa pobunjenicima, jer u isto vreme jačaju sukobi među različitim pobunjeničkim grupama, što slabi njihov otpor režimu u Damasku.
Zvanična Moskva, koja pokušava da ojača svoj diplomatski i ekonomski uticaj na Bliskom istoku, značajan je snabdevač oružjem sirijskog režima, čime je, navodi agencija, pružila veliku podšku Asadu tokom trogodišnjeg građanskog rata i blokirala >> Pročitaj celu vest na sajtu Press << napore Zapada da sankcijama kazni sirijskog predsednika zbog upotrebe sile protiv civila.
Nove isporuke oružja stigle su u Siriju u ključnom stadijumu konflikta, budući da se sledeće nedelje održavaju mirovni pregovori u Švajcarskoj, da pobunjenici podeljeni između više frakcija sve više gubi bitke na terenu, a Zapad je sve zabrinutiji zbog uloge koju u sirijskom sukobu igraju strani militanti, piše Rojters. 

Nekoliko izvora je toj agenciji potvrdilo da je Asadovim snagama od prošlog meseca isporučeno oružje i vojna oprema, uključujcuhi bespilotne špijunske letelice.
"Više desetina ruskih teretnih aviona Antonov 124 je u Siriju dopremilo oklopna vozila, opremu za video nadzor, radare, sisteme elektonskog ratovanja, rezervne delove za helikoptere i razno drugo oružje, među kojima i avionske navođene bombe", otkrili su izvori.
Prema neimenovanom izvoru, ruski savetnici i stručnjaci pomažu sirijskom režimu tako što, upravljajući špijunskim bespilotnim letelicama 24 sata na dan, nadgledaju pobunjeničke položaje, analizuju njihove sposobnosti i vrše navođenje artiljerijskih i vazdušnih napada.
Portparol ruske državne kompanije "Rosoboroneksport", koja drži monopol u izvozu oružja, nije želeo da komentariše isporuku oružja Siriji, a zvanična Moskva je istakla da time što Damasku isporučuje oružje ne krši nijedan međunarodni zakon.
Neimenovani izvor sa dobrim poznavanjem svetske industrije oružja je izjavio da transport ruskog oružja u Siriju vrši ili sama Rusija, ili neka od zemalja na Crnom moru poput Bugarske, Rumunije i Ukrajine, koje imaju višak oružja proizvedenog još za vreme bivšeg Sovjetskog Saveza.
Ukrajinsko i bugarsko Ministarstvo spoljnih poslova su negirale navode da njihove zemlje isporučuju rusko oružje Siriji, a bivši bugarski ministar spoljnih poslova Solomon Pasi je izjavio da su "izuzetno male šanse" da bi Bugarska, kao članica NATO i Evropske unije, bila uključena u takve poslove.
"Očito je da oružje stiže u Siriju", istakao je Rojtersov izvor, dodajući da je Rusija shvatila da mora da održi Asada na vlasti ako želi da zadrži svoju poziciju u toj zemlji, pogotovo s obzirom na velike rezerve nafte i gasa koje Damask tek namerava da ponudi na eksploataciju.

Nastavak na Press...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Press. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Press. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.