Poslednja uporišta ID u rukama džihadista iz BiH?

Izvor: B92, 14.Sep.2017, 19:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poslednja uporišta ID u rukama džihadista iz BiH?

Sirijska vojska, borci libanskog Hezbolaha i iranske Revolucionarne garde započeli su oslobađanje sirijskog grada Majadin.

Mosul se smatra za jedno od poslednjih uporišta Islamske države, a u njemu se nalaze skoro svi džihadisti iz BiH i ostalih delova bivše Jugoslavije, prenose banjalučke "Nezavisne novine".

Kako navodi večernji.ba, prema izvještaju ruskog Ministarstva obrane, nakon velike pobede nad Islamskom državom u gradu Deir Ez-Zor, sirijska vojska kontroliše >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << više od 85 odsto sirijske teritorije.

Zajedno sa Hezbolahom Revolucionarnom gardom Irana, nakon oslobođenja Der Ez-Zora, sirijski vojnci krenuli su prema Majadinu, koji je uz pojedine delove Rake, poslednje uporište terorista Islamske države.

Navodi se da je Majadin specifičan po tome što se u njemu nalaze, uz ostale strane borce, gotovi svi borci iz BiH i ostalih delova bivše Jugoslavije.

Bosanski portal dobio je od sirijske bezbednosne službe informaciju da je u borbi za Deir Ez-Zor poginuo i Amer Džinić, džihadista iz sela Ošve kod Maglaja, koji je u Siriju otišao krajem 2013. godine. On je u džihad otišao s ocem, koji je bio član vehabijsko-selefijske zajednice, i sedmoro braće i sestara.

Navodi se da je najmlađi brat Almir uspeo da pobegne iz Sirije, ali je uhapšen na sarajevskom aerodromu u julu 2016. na osnovu poternice koju je Sud BiH raspisao za njim zbog krivičnog dela organizovanja terorističke grupe radi terorizma.

Almir je u Sarajevo stigao iz Istanbula, u kojem ga niko nije zaustavio uprkos poternici koja je za njim bila raspisana.

U posljednjih mesec dana, prema izvorima zapadnih obaveštajnih službi, više od 300 džihadista iz Rake i Deir Ez-Zora preko Turske vratilo se u zemlje EU, ali i u BiH.

"Da je kraj Islamske države u Siriji pitanje dana, pokazuje i činjenica da su teroristi počeli da prebacuju finansijska sredstva sa teritorija koji su pod njihovom kontrolom u druge države, među kojima su i evropske", saopštio je predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Rusije Dmitrij Feoktistov.
Pogledaj vesti o: Sirija

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.