Izvor: B92, 22.Apr.2008, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mašal: Hamas neće priznati Izrael
Damask, Gaza -- Lider Hamasa Kaled Mašal kaže da taj palestinski pokret neće priznati Izrael i da se zalaže da palestinska država obuhvati istočni Jerusalim, Zapadnu obalu i Gazu.
Mašal, koji živi u egzilu u Siriji, kazao je da palestinska država mora da ima Jerusalim kao glavni grad, "sa pravim suverenitetom, bez (jevrejskih) naselja".
On je dodao da to ne znači priznavanje Izraela već, kako je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << rekao "nudimo im mirovni sporazum ukoliko se Izrael povuče na granice iz 1967. godine i desetogodišnji sporazum o miru kao alternativa priznanju", preneo je sinoć britanski Bi-Bi-Si.
"Hamas je spreman da prihvati pravo Izraela da 'u miru stanuje u susedstvu'", pojasnio je bivši američki predsednik Džimi Karter komentarišući susrete tokom vikenda sa Mašalom u Damasku.
"Ništa se nije promenilo u osnovnim stavovima Hamasa o Izraelu i miru u regionu", ocenio je potparol Stejt departmenta Tom Kejsi u Vašingtonu, prenela je agencija DPA.
" Hamas, u suštini, i dalje stoji na stanovištu rušenja Izraela i ne veruju da Izrael ima pravo da postoji", rekao je Kejsi komentarišu jučerašnju Karterovu izjavu da je Hamas spreman da potpiše mirovni sporazum sa Izraelom ukoliko sporazum prihvate Palestinci na referendumu.
Izraelski vojnici ubili trojicu palestinaca
Izraelski vojnici ubili su danas trojicu naoružanih Palestinaca u severnom delu pojasa Gaze, koji je pod kontrolom ekstremističkog Hamasa, blizu graničnog prelaza sa Israelom, saopštili su bolnički izvori i izraelska vojska.
Grupa Islamski džihad i ekstremistička grupa koja pripada frakciji Fataha saopštili su da su tri njihova borca ubijena u pokušaju napada na vojnu bazu kod graničnog prelaza Erez.
Portparolka izraelske vojske rekla je da su naoružani Palestinci pogođeni iz vazduha, a da su takođe na njih dejstvovale kopnene snage blizu granične žice.
Izrael je povukao svoje trupe i naseljenike iz Gaze 2005. godine, ali povremeno organizuje akcije protiv, kako kaže, ekstremista odgovornih za prekogranične raketne napade na njegovu teritoriju, prenosi Rojters.









