Izvor: RTS, 25.Nov.2013, 20:56 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Keri: Siriji potrebni novi lideri
Mirovna konferencija UN o Siriji će biti prilika za formiranje prelazne vlade, saopštio državni sekretar SAD Džon Keri. Siriji su potrebni novi lideri da bi se sirijskom narodu dala prilika za okončanje nasilja, ocenio Keri.
Državni sekretar SAD Džon Keri ocenio je da će mirovna konferencija UN o Siriji, predviđena za 22. januar u Ženevi, biti prilika >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << za formiranje prelazne vlade.
"Već dugo smatramo da nema vojnog rešenja za nasilje u Siriji koje je odnelo više od 100.000 života i zbog kojeg su milioni ljudi raseljeni", navodi se u saopštenju šefa američke diplomatije.
Predstojeća konferencija je "najbolja prilika za formiranje prelazne vlade zajedničkim dogovorom", ukazao je Keri i ocenio da su "Siriji potrebni novi lideri da bi se sirijskom narodu dala prilika da se okonča nasilje i ispune težnje".
"Strane zemlje imaju značajan uticaj na frakcije uključene u rat u Siriji i moraju imati važnu ulogu. Iako je na kraju na sirijskom narodu da formira novu vladu i okonča sukob, SAD i njihovi partneri mogu da pomognu u tom smislu", rekao je američki zvaničnik.
UN su juče najavile da će konferencija "Ženeva dva" početi 22. januara. Prvi put od početka građanskog rata u toj zemlji trebalo bi da pregovaraju predstavnici sirijskog režima i opozicije.












