SKANDAL: Hrvati nam otimaju Miroslavljevo jevanđelje!

Izvor: Kurir, 21.Dec.2012, 07:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SKANDAL: Hrvati nam otimaju Miroslavljevo jevanđelje!

Hrvatska akademija nauka i umetnosti proglasila najznačajniji srpski rukopis za „delo pisano hrvatskom ćirilicom“

BEOGRAD - Bacili oko!

Hrvatska akademija nauke i umetnosti (HAZU) pokušava da prisvoji Miroslavljevo jevanđelje! Tu nameru Hrvati su obelodanili na međunarodnom naučnom skupu „Hrvatska ćirilična baština“, održanom u Zagrebu krajem novembra, kad je Miroslavljevo jevanđelje proglašeno za „delo pisano hrvatskom >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << ćirilicom i staroslovenskim jezikom hrvatske redakcije“.

Glavni zagovornik ambicije da se jevanđelje proglasi hrvatskom ćiriličnom baštinom je Kristijan Kuhar sa zagrebačkog Staroslovenskog instituta.

Pokušaj prisvajanja Miroslavljevog jevanđelja, nastalog pod pokroviteljstvom Nemanjinog brata, humskog kneza Miroslava, deo je višedecenijskih ambicija Hrvata da prisvoje čitavo srednjovekovno srpsko kulturno nasleđe u Bosni, Hercegovini i Dalmaciji.

Filip Vukadinović iz srpskog nacionalnog udruženja Srpska azbuka kaže za Kurir da je hrvatsko svojatanje Miroslavljevog jevanđelja besmislica, ali da se to dešava zato što Srbi ne brane ćirilicu.

- Pošto Srbi ne brane i ne poštuju ćirilicu kao svoju, onda drugi mogu da je svojataju. Hrvati će proglasiti da je njihovo sve srpsko što ima vrednost - kaže Vukadinović.

(S. T.)

Prisvojili i gusle

Filip Vukadinović iz udruženja Srpska azbuka kaže da su Hrvati i gusle proglasili svojim instrumentom.

- Oni imaju zakon o zaštiti nacionalne baštine i zaštitili su sve plesove i narodne igre i sve ono što je bilo srpsko kao svoje - kaže Vukadinović.

Nastavak na Kurir...



Povezane vesti

SKANDAL: Hrvati nam otimaju Miroslavljevo jevanđelje!

Izvor: medio.rs, 21.Dec.2012

Hrvatska akademija nauka i umetnosti proglasila najznačajniji srpski rukopis za „delo pisano hrvatskom ćirilicom

Nastavak na medio.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.