Završen pretres redakcije portala Kliks

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Dec.2014, 20:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Završen pretres redakcije portala Kliks

Policijski pretres prostorija portala vesti Kliks (www.klix.ba) u Sarajevu, zbog objavljivanja tonskog snimka premijerke Republike Srpske Željke Cvijanović, završen je večeras posle sedam sati, rekao je urednik tog portala Jasmin Hadžiahmetović.

Hadžiahmetović je na konferenciji za novinare istakao da redakcija portala neće otkriti ko je njen izvor snimka na kojem se čuje da Cvijanović i još jedna žena govore o kupovini glasova radi formiranja skupštinske većine u >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << RS.

On je rekao da je šokiran pretresom koji je, kako je naveo, samo jedan od mnogobrojnih pritisaka na rad tog portala.

"Osumnjičeni smo, uzeli su mobilne telefone, pretpostavljam da će skidati i privatne stvari koje nemaju veze sa istragom. Međunarodna zajednica je ponudila pomoć. Prvog sata pretresa bili su grubi, nisam mogao ni porodicu da kontaktiram. Većinu posla je obavljao MUP Republike Srpske, dok su pripadnici MUP-a Kantona Sarajevo asistirali", rekao je Hadžiahmetović.

On je naveo da je policija onesposobila 19 računara, mobilne telefone i diskove u potrazi za tragom koji bi ih doveo do izvora, i da je traženo da im se kaže na koji je računar došao imejl.

"Možda će nešto otkriti, možda i ne, ali mi nećemo otkriti ko je naš izvor", rekao je Hadžiahmetović.

Dodao je da je moguća i tužba protiv MUP RS, jer su policajci nasrnuli fizički na fotoreportere Edina Hadžihasića i Feđu Krvavca.

"Oni sumnjaju da smo mi napravili taj snimak, što je apsurdno. Mi smo ga dobili, a nismo dužni otkrivati naše izvore", rekao je Hadžiahmetović.

Generalna sekretarka Udruženja BH novinari Borka Rudić nazvala je pretres pritiskom na medije. "Umesto da policija istražuje autentičnost snimka i da se bavi time da li je bilo kupovine glasova, oni maltretiraju novinare i bave se efemernom stranom tog slučaja", rekla je ona.

OEBS: Upad policije napad na slobodu medija

Upad policije u prostorije portala je jasan napad na slobodu medija i prava novinara da zaštite svoje izvore u BiH, ocenila je danas predstavnik OEBS za slobodu medija Dunja Mijatović.

Ona je pozvala bosanske vlasti da učine sve kako bi zaustavili progon novinara i poštuju pravo novinara da štite svoje izvore.

"Ovo je težak i nesrazmeran upad u pravo novinara da izveštavaju o pitanjima od javnog interesa", ocenila je Mijatović, koja smatra da je ovo neprihvatljivo ponašanje prema medijima u demokratskom društvu.

Zaštita izvora je osnovni element istraživačkog novinarstva, podsetila je u saopštenju predstavnica OEBS, ističući da privođenje, saslušanje i pritisak na pripadnike medija u cilju otkrivanja izvora nije prihvatljivo.

"Ovo je dalji slučaj koji daje povod za zabrinutost o ponašanju prema medijima i novinarima. Pogoršavajuće stanje slobode medija zahteva da bude promenjeno i pozivam vlasti da se pod hitno pozabave tom temom", poručila je Mijatović.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Povezane vesti

Policija 7 sati pretresala klix.ba

Izvor: B92, 29.Dec.2014

Policijski pretres prostorija portala vesti Kliks u Sarajevu, zbog objavljivanja audio snimka premijerke RR Željke Cvijanović, završen je posle sedam sati...Urednik tog portala Jasmin Hadžiahmetović je na konferenciji za novinare istakao da redakcija portala neće oktriti ko je njen izvor snimka...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.