Započeo postupak ekstradicije

Izvor: B92, 14.Dec.2010, 11:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Započeo postupak ekstradicije

Zagreb -- Hrvatsko Ministarstvo pravosuđa uputilo je u ponedeljak austrijskom Ministarstvu pravde zahtev za izručenje bivšeg premijera Iva Sanadera.

Portparol ministarstva Vesna Dovranić potvrdila je za hrvatsku novinsku agenciju HINA da je zahtev upućen uz svu dodatnu potrebnu dokumentaciju.

Ona je objasnila da je zahtev za izručenje Sanadera upućen na osnovu međudržavnog ugovora između SFRJ i Austrije iz 1982. godine.

Glavni državni tužilac Hrvatske >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Mladen Bajić juče je potvrdio da je postupak ekstradicije pokrenut i da stvari idu svojim tokom.

Podsetimo, Sanader je uhapšen u petak u Austriji, a u nedelju je ponovo izveden pred istražnog sudiju u Salcburgu, kojem je rekao da se ne oseća krivim za ono za što ga se u Hrvatskoj optužuje.

Istovremeno, austrijski dnevnik "Salcburger Nahrihten" piše da se nakon hapšenja bivšeg hrvatskog premijera austrijskoj specijalnoj komisiji za istragu afere "Hipo Alpe Adria" banke pruža jedinstvena prilika da ispita ovog kontroverznog političara u vezi raznih poslova.

Kako piše austrijski dnevnik , uloga Sanadera u istrazi o "Hipo" banci svakako će biti ključna.

Sanader je od 2003. do 2009. važio za onog koji "otvara vrata" dugogodišnjem šefu "Hipo" Volfgangu Kultereru, koji je to, preko svojih advokata negirao.

Međutim, tvrdnje Kulterera odbacuje privatni detektiv Ditmar Gugenbihler, koji je razotkrio i aferu "Lukona", koji je pre četiri godine po nalogu šefa "Hipo" delovao u Hrvatskoj.

"Kulterer je Sanadera nazvao ličnim prijateljem", naglasio je Gugenbihler za austrijski list.

Kulterer je, kako piše list, trebao Sanadera kako bi u Hrvatskoj etablirao "Hipo".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.