Izvor: B92, 18.Nov.2013, 10:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vehabije vrbuju ratnike i zarađuju
Gornja Maoča -- U vehabijskim zajednicama u BiH poslednjih meseci pojačano je finansiranje iz inostranstva i ubrzana mobilizacija boraca za svetska ratišta, piše "Glas Srpske"
U tim zajednicama koje se nalaze u mestima Gornja Maoča, Gornja Dubnica i Ošvame, stižu novčane donacije iz Beča kao podrška slanju džihadista na ratišta, a uglavnom je, kako se navodi, reč o "finansijskim injekcijama" turske Fondacije za ljudska prava, slobode i humanitarnu pomoć.
"Pojačan >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dotok novca u vehabijske zajednice u poslednje vreme ima samo jedan cilj - što veće vrbovanje boraca, odnosno džihadista iz slojeva socijalnih slučajeva i njihovo slanje na ratišta u Siriju i Avganistan", rekao je za list izvor blizak bezbednosnim agencijama.
Među plaćenicima koji odlaze da ratuju u Siriju, međutim, nalaze se i državljani Srbije, koji su prešli u islam. Prema nekim procenama sirijskim pobunjenicima pridružilo se oko 60 boraca iz Srbije. Opširnije o tome u posebnoj vesti.
On dodaje da su u BiH više puta dolazile delegacije s novcem iz Beča da je iz Nemačke je stizao novac za kupovinu devastiranih kuća i zemljišta u Gornjoj Dubnici i Ošvama.
Izvor lista navodi i da su najvažniji donatori vehabija u BiH poreklom sa Kosova i Sandžaka, a žive i rade u Luksemburgu.
Inače, vlasti u BiH sa više nivoa založile su se za donošenje posebnog zakona na osnovu kojeg bi "džihad-ratnici", danas rasuti po kriznim tačkama širom sveta, bili sankcionisani posle povratka u BiH.
Nedavno je ministar bezbednosti te zemlje Fahrudin Radončić Parlamentarnoj skupštini predočio obaveštajne procene da čak 340 državljana BiH, mahom sledbenika radikalno islamskog vehabijskog pokreta, ratuje u Siriji, Avganistanu i na drugim žarištima.
Ukoliko bi takva inicijativa dobila političku podršku, BiH bi postala jedna od retkih zemalja, ako ne i jedina na svetu, koja bi formalno-pravno uredila ovaj problem, iako je, prema mišljenju analitičara, toj pojavi praktično nemoguće stati na kraj, navodi list.
Vehabijama plaćaju vrbovanje novih džihadista
Izvor: Mondo, 18.Nov.2013
U izolovanim vehabijskim zajednicama u BiH poslednjih meseci pojačano je finansiranje iz inostranstva i ubrzana..
UNOSAN BIZNIS: Bosanske vehabije odlično plaćene za regrutaciju džihadista
Izvor: Telegraf.rs, 18.Nov.2013
Vehabijskim zajednicama u BiH, Gornjoj Maoči, Gornjoj Dubnici i Ošvama stižu novčane donacije iz Beča kao podrška slanju džihadista na ratišta u Siriji i Avganistanu. Najvažniji donatori vehabija u BiH poreklom su sa Kosova i Sandžaka, a žive i rade u Luksemburgu






