Ustaški grafiti u Banskom Grabovcu; Linta: Redovna pojava

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Apr.2020, 16:58

Ustaški grafiti u Banskom Grabovcu; Linta: Redovna pojava

Nepoznati počinioci su između 12. i 13. aprila grafitima išarali spomenik žrtvama ustaškog masakra u selu Banski Grabovac kod Petrinje.

Osim na metalnim pločama na spomeniku ustaški grafiti ispisani su i na postolju gde se polažu venci.

Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta ocenio je da ispisivanje ustaških grafita u banijskom selu Banski Grabovac odavno postala redovna pojava u Hrvatskoj.

"Na spomeniku žrtvama >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ustaškog terora crnim sprejom ispisane su srbomrzačke i monstruozne poruke 'Srbe na vrbe', 'Za dom spremni', ustaško slovo 'U' 'Pozdrav iz Petrinje', i 'HOS'", naveo je Linta dostavljenoj medijima.

Grafiti su se pojavili u selu kod Petrinje u kojem su od 24. do 26. jula 1941. godine ustaše izvršile stravičan pokolj i masakr 1.285 Srba iz Banskog Grabovca i okolnih sela, a Linta kaže da su "ustaške snage i za vreme pandemije korona virusa nastavile da šire divljačku mržnju prema preostalim Srbima i svemu što je srpsko".

"Širom Hrvatske mogu se videti desetine hiljada ustaških i nacističkih grafita i poruka mržnje čiji je cilj širenje straha među malobrojnim Srbima, veličanje zločinačke ustaške ideologije, rehabilitacija NDH i ustaškog pokreta i negiranje genocida koji je počinjen nad srpskim narodom tokom Drugog svetskog rata", naveo je Linta.

Apsolutno je jasno da vlast neće pronaći nalogodavce i počinioce ovog zločina mrženje, kaže Linta a kao glavni razlog navodi činjenicu da je "ustaštvo i NDH stvarni temelj današnje Hrvatske a ne antifašizam kako to hrvatski zvaničnici povremeno govore zbog međunarodne zajednice".

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

PONOVO DIVLJAJU: Ustaški grafiti na spomeniku žrtvama zločina - ovo je postala redovna pojava

Izvor: SrbijaDanas.com, 16.Apr.2020

Ništa im nije sveto...Nepoznati počinioci su između 12. i 13. aprila grafitima išarali spomenik žrtvama ustaškog masakra u selu Banski Grabovac kod Petrinje...Osim na metalnim pločama na spomeniku ustaški grafiti ispisani su i na postolju gde se polažu venci...Predsednik Odbora za dijasporu...

Nastavak na SrbijaDanas.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.