Treća sreća: Slovenija će dobiti izlaz na otvoreno more?

Izvor: Vesti-online.com, 21.Dec.2015, 20:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Treća sreća: Slovenija će dobiti izlaz na otvoreno more?

Slovenački ministar spoljnih poslova Karl Erjavec uveren je da će Slovenija dobiti izlaz na otvoreno more u arbitraži s Hrvatskom.

Pre toga Slovenija je izgubila dva međunarodna spora s tom zemljom - onaj o staroj štednji štediša Ljubljanske banke i spor za neisporučenu električnu struju iz nuklearke Krško.

- Ako je Slovenija dvaput izgubila spor, ne znači da će i treći, siguran sam da će Slovenija u arbitražnom postupku dobiti slobodan izlaz na otvoreno >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << more - kazao je Erjavec novinarima, komentirajući presudu Međunarodnog centra za investicijske sporove u Vašingtonu, po kojoj Slovenija hrvatskom HEP-u mora da plati više od 40 miliona evra za struju koja mu, uprkos međudržavnom sporazumu, nije bila isporučivana 2003. i 2004.

Slovenija u graničnom sporu s Hrvatskom traži teritorijalni koridor do otvorenog mora i celi Piranski zaliv, na šta Hrvatska nije htela da pristane pa je o toj stvari morao odlučivati arbitražni sud.

- Naš vitalni cilj u arbitraži je izlaz na otvoreno more. Bez toga završavaju naši snovi o Sloveniji kao pomorskoj državi i zbog toga sam uveren da ćemo u arbitraži uspeti da dobijrmo izlaz na otvoreno more - kazao je novinarima šef slovenačke diplomatije.

- Draže mi je da smo dva spora izgubili, ako ćemo dobiti treći - naveo je Erjavec, prenela je Hina.

Inače, Hrvatska se povukla iz tog postupka nakon što su javno objavljeni dokumenti po kojima se slovenački arbitar u postupku Jernej Sekolec s predstavnicima slovenačke vlade dogovarao o nedopuštenom uticaju na suce i unosio dokumente izvan procedure u sudski spis.

Slovenija je uprkos odlukama hrvatske vlade i Sabora po kojima mora izaći iz nepovratno kompromitovanog postupka, više puta dala do znanja da arbitraža treba da nastavi rad i donese obavezujuću presudu.

Nastavak na Vesti-online.com...



Povezane vesti

UPRKOS SPORU SA HRVATSKOM Erjavec uveren da će Slovenija dobiti izlaz na more

Izvor: Blic, 22.Dec.2015, 01:37

Slovenački ministar spoljnih poslova Karl Erjavec uveren je da će Slovenija dobiti izlaz na otvoreno more u arbitraži s Hrvatskom, uprkos tome što je pre toga izgubila dva međunarodna spora s tom zemljom - onaj o staroj štednji štediša Ljubljanske banke i spor za neisporučenu električnu struju...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.