Sve gore od goreg: Šesta verzija rezolucije!

Izvor: Mondo, 06.Jul.2015, 21:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sve gore od goreg: Šesta verzija rezolucije!

Velika Britanija je u ponedeljak Savetu bezbednosti UN podnela novu, šestu verziju rezolucije o Srebrenici, potvrđeno je za RTS u Vladi Srbije.

Kako ta televizija saznaje, ova konačna verzija pogoršana je u odnosu na prethodne predloge.

Savet bezbednosti UN bi na sednici u utorak trebalo da razmatra britanski predlog rezolucije o Srebrenici.

Radi se o dokumentu koji je "podigao" region i izazvao oštre reakcije Beograda i Banjaluke, ali i >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << Moskve, koja je pripremila svoj predlog.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić ranije je ocenio da je britanska rezolucija, suprotno argumentima te zemlje da cilja na pomirenje, samo produbila razlike i probudila teške emocije u regionu.

Ukoliko taj dokument bude usvojen pred Savetom bezbednosti, a Rusija ne stavi veto, Republika Srpska će znati da ima samo Srbiju, a naša zemlja da u tešskim trenucima moze da se osloni samo na sebe, ocenio je Vučić.

Pored Britanije, svoj predlog, kao protivtežu, iznela je i Rusija. Nakon toga je britanski nacrt pretrpeo više izmena i uključio i neke elemente ruskog predloga, ali je za Srbiju dokument ostao - neprihvatljiv.

Predsednik Vlade Srbije ukazao je da će biti dobro ako SB ne izglasa rezoluciju, a ako to ipak učini - da je "dobro što ćemo znati da Republika Srpska uvek i jedino može da se osloni na Srbiju i da i mi imamo mnogo prijatelja, ali da u teškim situacijama možemo samo na sebe da računamo, na svoj narod i ni na koga više".

Srbija, kako je primetio, nije dobila poziv za učešće na sednici.

U međuvremenu je predsednik Srbije Tomislav Nikolić uputio pismo generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu i svim šefovima država članica Saveta bezbednosti UN, a ruskog predsednika Vladimira Putina zamolio da Rusija uloži veto na taj dokument.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik upozorio je da bi usvajanje Rezolucije o Srebrenici koju je predložila Velika Britanija SB UN predstavljalo raspad BiH.

Rusija svoj predlog vidi kao "uravnoteženiji i orijentisan na pomirenje strana, a ne na stvaranje dodatnih linija podela u BiH", kako je to rekao pres sekretar ruske misije pri UN.

Na veb-sajtu svetske organizacije danas popodne još nema agende sednice Saveta bezbednosti, ali je objavljeno da je za prepodnevne sate, po lokalnom vremenu, 7. jula, predviđeno održavanje brifinga o Bosni i Hercegovini.

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić ukazuje na nekoliko mogućih scenarija:

"Postoje tri scenarija. Može se dogoditi da SB UN potpuno odustane od rezolucije ili da stavi na glasanje samo verziju Velike Britanije. Treći scenario je da 15 zemalja članica glasa i o ruskoj i o britanskoj verziji."

U međuvremenu britanski nacrt pretrepeo je više izmena, a u ponedeljak uveče stigla je informacija da je dobio i ovu šestu verziju - najgoru do sada.

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.