Izvor: Politika, 06.Mar.2009, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbi u Hrvatskoj ne prihvataju da budu folklor
Vlada ove zemlje mora se jasno odrediti o položaju nacionalnih manjina i striktno, bez diskriminacije, primenjivati sopstvene zakone, kategorična Mirjana Galo, novoizabrana predsednica vodeće srpske stranke u Puli
Pula – Mirjana Galo nedavno je jednoglasno izabrana za predsednicu ogranka Samostalne demokratske srpske stranke u Puli. Osnivačkoj skupštini SDSS-a prisustvovali su i predsednik SDSS-a Vojislav Stanimirović, potpredsednik Jovo Ajduković i sekretar >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << stranke Boro Rkman, saborski zastupnici Milorad Pupovac i Furio Radin i istarski župan Ivan Jakovčić.
Mirjana Galo za „Politiku” kaže da pre svega „želi da vrati dostojanstvo i samopoštovanje, kako Srbima u Puli i Istri, tako i svim obespravljenim građanima”.
– Želja mi je da se kroz delovanje naše stranke politički život u Puli i Istri obogati novim sadržajima. Svesna sam svih izazova koji stoje pred nama, pogotovo što nas u maju čekaju i lokalni izbori. Moramo nadoknaditi vreme naše pasivnosti, naših strahova, neaktivnosti i dosadašnje nedovoljne participacije u političkom životu grada i regije.
Protiviću se protežiranju pojedinačnih interesa biznismena, kako Srba, tako i ostalih koji misle da mogu profitirati članstvom u političkim strankama ili rođačkim vezama. Zalagaću se za jednaka prava i mogućnosti svih, kaže Mirjana Galo.
Ona dodaje da će se zalagati i za razvoj multietničkog i multikulturalnog društva, socijalnu pravdu i za neotuđivo pravo povratka raseljenih i izbeglih lica na svoja vekovna ognjišta i vraćanje njihove imovine. „Prioritet u radu biće mi afirmacija srpskog i ostalih manjinskih identiteta, razvoj dobrosusedskih odnosa Hrvatske sa Srbijom, BiH i drugim državama kako bi manjine u praksi zaista bile faktor stabilnosti i poverenja između država i regija”, ukazuje naša sagovornica.
Na pitanje o položaju srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj Mirjana Galo sa žaljenjem konstatuje da je „biti Srbin u mnogim delovima Hrvatske i danas teško”. Navodi i dalje loš tretman Srba u javnom životu, medijima, na stadionima, pa do birokratskih šikaniranja pojedinaca u javnim institucijama, što je za demokratsku Hrvatsku nedopustivo. „Vlada ove zemlje mora se o tim pitanjima jasno odrediti i striktno bez diskriminacije primenjivati sopstvene zakone”, kategorična je Mirjana Galo.
Srbi u Hrvatskoj ne prihvataju da budu folklor i dekor demokratskoj Hrvatskoj, kakva se često predstavlja Evropi i svetu, zaključuje predsednica vodeće srpske stranke u Puli.
Bora Njegovan
-------------------------------------------------------
Priznanja za humanitarni rad
Mirjana Galo, Ličanka, rođena u Bačkom Brestovcu, živi u Puli gde je 1994. godine osnovala Udruženje za zaštitu ljudskih prava i građanskih sloboda „Homo”. Za rad sa izbeglicama i povratnicima dobila je brojna evropska i svetska priznanja, kao i povelju tolerancije za 2007. godinu od Asocijacije multietničkih gradova jugoistočne Evrope.
Mirjana je članica Saborskog odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, učestvovala je u osnivanju mnogih nevladinih organizacija i međunarodnih mreža u Hrvatskoj i zemljama jugoistočne Evrope.
[objavljeno: 07/03/2009]







