Posle jednog veka, vukovi ponovo u Slavoniji

Izvor: Studio B, 07.Apr.2016, 16:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Posle jednog veka, vukovi ponovo u Slavoniji

Nakon više od jednog veka u Slavoniju su se vratili vukovi, što su pokazala veštačenja masakriranih ovaca u Markovcu kod Daruvara, a stručnjaci upozorvaju da bi ovo mogla postati sve češća pojava u tom delu Hrvatske.

Iako isprva ni vlasnici ovaca, porodice Pranješ i Đotlo, kao ni lovci nisu verovali da bi krivac za ovaj pokolj mogao biti vuk, veštak i član interventnog tima za vuka Vedran Slijepčević je na osnovi tragova očnjaka i otiscima stopala u blatu potvrdio >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << da se radi o životinji iz porodice pasa.

Iz Ministarstva zaštite okoline i prirode juče je potvrđeno da se najverovatnije radi o vuku.

" U četvrtak je usmrćeno 46 jagnjadi, dok je njih šest povređeno, a tri su nestala. U neđelju su usmrćena tri jagneta, dok je 14 povređeno, a četiri nestala. Na osnovu istrage utvrđeno je da je štetu verovatno počinio vuk", piše zagrebački Jutarnji list.

Josip Kusak, stručnjak za vukove s Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, otkrio je da je jedna od nekoliko projekcija mogućeg širenja vukova izvan Dalmacije, Like i Gorskog kotara, izrađena pre 12 godina, upućivala upravo na to da bi vuk kad-tad mogao početi da zaposeda Slavoniju. Ipak, kaže kako nije verovao da će uspeti zaposesti Park prirode Papuk .

Uprkos sve češćoj pojavi vukova u Slavoniji, u izveštaju o stanju populacije tih predatora u 2015. piše da je u zadnje dve godine brojka od 212 jedinki pala ispod 200. Najčešći uzrok je krivolov, a u manjoj meri stradanja na putevima.

Inače, populacija vukova u Hrvatskoj još je mala i ugrožena.

 

Nastavak na Studio B...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.