Izvor: B92, 15.Okt.2010, 20:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Polančecu 15 meseci zatvora

Zagreb -- Bivši hrvatski vicepremijer Damir Polančec proglašen je krivim za zloupotrebu položaja i ovlaštenja i nepravosnažno osuđen na 15 meseci zatvora.

Advokat Petar Miletić koji je sastavio nepotrebnu studiju koja je iz budžeta plaćena 500.000 kuna, dobio je godinu dana zatvora i dve godine zabrane bavljenja advokaturom.

Rečenu svotu Polančec i Miletić moraju solidarno vratiti državi.

Predsednik sudskog veća Ivan Turudić rekao je da veće >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nije poverovalo Polančecu koji je svoj čin pokušao objasniti interesom Hrvatske i naglasio da je optuženi svesno i namerno počinio krivično delo.

Razliku u kazni između Polančeca i Miletića, Turudić je obrazložio činjenicom da je bivši vicepremijer bio na odgovornijoj funkciji, pa je njegova odgovornost veća.

Glavni Polančecov motiv za izvršenje dela bilo je dokazivanje pred bivšim šefom premijerom Ivom Sanaderom dok za Miletića smatra da ga je motivisao isključivo novac što je vidljivo da iz toga da ga je uzimao od radnika koje je zastupao, ali i od vlade.

Polančec se branio tvrdnjom da je Miletiću isplatio 500.000 kuna, jer mu je inače trebalo, prema advokatskim tarifama da plati 3,5 miliona kuna.

Studija je bila samo pravna podloga za plaćanje advokatskog honorara koji je trebao biti isplaćen zbog troškova podizanja tužbi srpskih radnika Borova, koje su kasnije povučene, rekao je Polančec u odbrani. Miletić je u zamenu još trebao smiriti proteste u Vukovaru, rekao je Polančec što je i sam Miletić negirao.

Za problem u Borovu bila je živo zainteresovana i međunarodna zajednica jer se radilo o diskriminaciji radnika Srba koji nisu mogli dobiti ono što su dobili Hrvati, odnosno otpremnine po godinama staža već im je samo upisan staž u knjižicu.

"Borovo samo nije imalo novca i pretio im je stečaj ako bi se radnici naplatili preko suda, pa je vlada morala rešiti problem i spasiti 1.500 radnih mesta. Zbog svega ja se ne osećam krivim", rekao je Polančec u odbrani.

U komentaru na presudu Polančec je rekao da je bila očekivana i doneta na drugom mestu, dok je njegov advokat Anto Nobilo najavio žalbu. Optužba će razmisliti hoće li se žaliti na visinu presude, odnosno da li će tražiti da kazna bude viša.

Nakon zauzimanja Vukovara u novembra 1991. formirana je uprava Borova u Zagrebu koja je otpustila radnike koji su ostali u fabrici u Vukovaru i nastavili proizvodnju.

Nakon mirne reintegracije zagrebačka uprava je preuzela fabriku, a zbog smanjenja opsega posla otpustila je i deo Hrvata koji je za vreme rata bio na platnom spisku, ali i one koji su radili nakon rata. Njima je priznat radni staž i isplaćena otpremnina, dok Srbima nije priznato ni jedno ni drugo.

Na kraju su radnici na insistiranje Polančeca i Miletića koji ih je zastupao pristali da im se radni staž upiše u knjižice, ali su ostali bez otpremnine. Miletiću je pola miliona kuna honorara isplaćeno kroz izradu nepotrebne studije od samo 19 stranica. Pitanje "zlata vredne" studije samo je prva od afera zbog kojih je Polančec optužen ili će se naći na sudu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.