Izvor: Studio B, 17.Jun.2014, 19:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nemačka tuži Josipa Perkovića
Nemačko tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv nekadašnjeg funkcionera jugoslovenske i hrvatske tajne službe Josipa Perkovića (69) zbog pomaganja u ubistvu političkog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine.
Optužnica je podignuta 23. maja pred Većem za zaštitu države Višeg zemaljskog suda u Minhenu i to zbog "planiranja i pripreme" Đurekovićevog ubistva.
Josip Perković izručen je 24. januara ove godine Nemačkoj čime je završena višemesečna >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << pravno-politička afera koja je podelila političku i pravnu scenu u Hrvatskoj, ali i dovela do sukoba Hrvatske s Nemačkom i Evropskom komisijom.
Hrvatska je uoči ulaska u EU u julu prošle godine ograničila primenu evropskog naloga za hapšenje na krivična dela počinjena posle avgusta 2002. godine što je onemogućilo izručenje Josipa Perkovića Nemačkoj.
Zbog toga su Hrvatskoj pretile sankcije, a potom je pronađen kompromis prema kojem se od 1. januara 2014. godine evropski nalog primenjuje bez spornog vremenskog ograničenja.
To je omogućilo hapšenje Perkovića, a potom i Zdravka Mustača, koji je Perkoviću bio nadređen u jugoslavenskoj tajnoj službi.
Obojica su u međuvremenu izručena Nemačkoj. Od početka tvrde da nemaju veze s ubistvom Stjepana Đurekovića i da su žrtve lažnog svedočenja bivšeg Udbinog operativca Vinka Sindičića.
Sindičić je u nedavnom pismu Perkovićevoj odbrani naveo da je kao krunski svedok nemačkog pravosuđa lažno svedočio u slučaju Đureković. U tom slučaju, u Nemačkoj je na doživotni zatvor osuđen Krunoslav Prates.













