Kocijančić: Čestitke vladi i premijeru u Makedoniji

Izvor: BKTV News, 26.Dec.2016, 17:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kocijančić: Čestitke vladi i premijeru u Makedoniji

Portparolka Evropske komisije Maja Kocijančić izjavila je danas da nema čestitku za pobednika vanparlamentarnih izbora u Makedoniji i da će je Brisel uputiti novoj vladi i premijeru, kada budu izabrani.

Kocijančić je podsetila na zajedničku poruku visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini i evropskog komesara Johanesa Hana od 12. decembra.

Mogerinijeva i Han su tom prilikom konstatovali da su vanparlamentarni izbori u Makedoniji održani >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << na miran način i u skladu sa sporazumom iz Pržina.

"Izbori treba da omoguće zemlji da obnovi demokratiju, konstruktivan dijalog i izlazak iz dugotrajne političke krize i jedinstvo na njenom evroatlantskom putu. Političke partije treba da deluju jedinstveno", naveli su Mogerinijeva i Han ranije i dodali da sa nestrpljenje očekuju brzo konstituisanje parlamenta i formiranje nove vlade, koja će raditi na reformama i vladavini prava.

Konačni rezultati vanparlamentarnih izbora u Makedoniji se očekuju danas, ili najkasnije do srede, a iz parlamenta je najavljeno da će konstitutivna sednica parlamenta biti održana najverovatnije u petak.

Ponovljeni izbori u opštini Tearce nisu promnili prethodni rezultat prema kojem je vladajuća VMRO-DPMNE Nikole Gruevskog osvojila 51, a opoziciona SDSM Zorana Zaeva 49 poslaničkih mesta.

Nijedna od dve stranke nije osvojila neophodnu natpolovičnu većinu, pa će albanske partije imati presudnu ulogu u formiranju parlamentarne većine.

Za sada nije poznato da li će Albanci podržati Gruevskog ili Zaeva.

Nastavak na BKTV News...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.