Izvor: RTS, 19.Jul.2015, 12:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jutarnji: Od vojne pobede do ekonomskog poraza

Hrvatska još ne zna u kako se teškoj ekonomskoj situaciji nalazi, a vlast (SDP) i opozicija (HDZ) su u neprestanom sukobu kako obeležiti akciju "Oluja", za Hrvatsku odlučujuću operaciju proteklog rata, piše "Jutarnji list".
U analizi pod naslovom "Hoće li Hrvatska u miru izgubiti ono što je krvavo stekla u ratu", autorke Jelene Lovrić, postavlja se pitanje šta će na kraju ostati od "Oluje", prenosi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Tanjug.

"Njeni se rezultati, oslobađanje zemlje i teritorijalna celovitost, ne brane spomenicima ni vojnim paradama, nego se državni suverenitet i sloboda danas brane na ekonomskom planu", poruka je komentatorke.
Autorka upozorava da će Hrvatska, ukoliko ne izbegne ekonomsku katastrofu i ne postane uspešna, postati neslobodna država koja o svojoj sudbini više neće moći suvereno da odlučuje.
I sve to, ističe Jelena Lovrić, uprkos pompeznoj kninskoj crkvi i grandomanskom Tuđmanovom spomeniku, koji treba da bude podignut u Kninu povodom godišnjice vojno-policijske akcije "Oluja", koju Hrvatska ove godine obeležava 4. avgusta u Zagrebu, a 5. u Kninu.
Podseća se, naime, da će dve decenije od "oslobađanja i vraćanja u korpus hrvatske države", Knin ove godine obeležiti realizacijom tri "gigantska projekta" - otvaranjem Muzeja Domovinskog rata, zatim nove velelepne crkve, kako se navodi, navodno najveće u Hrvatskoj, te otkrivanjem "divovskog spomenika" Franji Tuđmanu.
I sve to u gradu koji je, kako se ističe, neslavni rekorder po siromaštvu, gde četvrtina stanovništva, skoro 6.000, živi od socijalne pomoći, "grdni milioni su ulupani u megalomanske objekte koji nikoga ne mogu zaposliti ni nahraniti".
Tri kapitalne investicije u Kninu, dobrim delom finansirane su, napominje autorka, iz državnog budžeta iako su potpuno ekonomski neproduktivne.
"Način na koji treba da se slavi 'Oluja', ne pitajući za cenu i opravdanost troškova, više je nego jasan signal da Hrvatska još nije svesna u kako se teškoj ekonomskoj situaciji nalazi", navodeno je u komentaru i dodaje da ni pogled na grčku dramu u Hrvatskoj, izgleda, nikoga nije opametio.
Uz konstataciju da Hrvatska, 28. članica Evropske unije, još nije tako težak problem kao Grčka, ističe se da ona ni Evropi ni međunarodnim faktorima nije ni toliko važna.
Autorka teksta, međutim, upozorava da, ako je Atina izložena nemilosrdnom diktatu, jer se uvalila u dugove koje ne može da vrati, onda zasigurno ni prema Hrvatskoj, nađe li se u sličnoj situaciji, Evropa neće imati baš nikakve milosti.
Ukazuje i da će se o Hrvatskoj, ukoliko njen dug postane neupravljiv, odlučivati izvan nje i neće se ticati samo reformi, nego će Brisel "pod svoju šapu staviti i ono najvrednija što ona ima".
A Hrvatska, baš kao i Grčka, ima vrlo zanimljivu imovinu, ističe se u analizi.
"Hoće li Hrvatska u miru izgubiti ono što je u ratu krvavo odbranila? Sačuvala je suverenost i izborila slobodu. Sada se na ekonomskom planu sužava mogućnost njenog funkcioniranja kao suverene države. Kopni sloboda da upravlja svojim odlukama. Gospodar je svoje teritorije, ali je sve manje gospodar svoje budućnost", navodi Lovrićeva.
I umesto da sve to probudi alarme u Hrvatskoj, dodaje autorka, vlast i opozicija naganjaju se o načinu obeležavanja "Oluje", čija će proslava biti veća i bolja - vladina parada u Zagrebu ili kao i dosad uglavnom desničarski dernek u Kninu.
Lovrićeva podseća i da je Hrvatska ovih dana dobila potvrdu da ima najskuplju i najlošiju političku elitu, da se za političare troši više, a za sirotinju manje nego u drugim državama Evrope.
Istovremeno, dodaje autorka, Svetski ekonomski forum objavio je istraživanje prema kojem je hrvatska vlada šesta najgora po efikasnosti u čitavom svetu, u društvu Venecuele, Argentine, Libije, Angole ili Čada.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Jutarnji: Hrvatska nije svesna u kako je teškoj situaciji

Izvor: Radio 021, 19.Jul.2015

Hrvatska još ne zna u kako se teškoj ekonomskoj situaciji nalazi, i dok je javnost s razlogom preplašena razvojem situacije u Grčkoj, vlast (SDP) i opozicija (HDZ) su u neprestanom sukobu kako obeležiti akciju "Oluja", za Hrvatsku odlučujuću operaciju proteklog, davno završenog rata, piše "Jutarnji...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.