Jezivo je bilo gledati stampedo na Vučića

Izvor: Vesti-online.com, 31.Jul.2015, 09:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Jezivo je bilo gledati stampedo na Vučića"

Načelnik Opštine Srebrenica Ćamil Duraković tvrdi da je u Potočarima 11. jula, kada je napadnut srpski premijer Aleksandar Vučić, "neko zlupotrebio ljude pod emocijom."

Još niko nije uhapšen i osumnjičen za napad ili za organizaciju napada, a Duraković kaže da se nije moglo očekivati da Vučić u Potočarima bude dočekan sa aplauzom, ali da niko nije mogao ni da predvidi da će neko taj događaj preokrenuti u drugom smeru.

Prisećajući tog trenutka, Duraković >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << za RTS kaže da je bilo jezivo gledati "taj stampedo."

- To bi bilo kao da je neko 1991. Aliju (Izetbegovića) doveo na Gazimestan, i prošetao ga kroz masu - rekao je on.

Smatra da je šteta minimalna jer je, kako kaže, razumevanja bilo na obe strane.

- Ne može se istina bazirati na šupljoj ili patriotskoj priči. Mirenje je nešto drugo, kaže Duraković i dodaje da se ne može neko proglasiti zločincem dok ga sud ne osudi.

To je, naveo je, slučaj i sa Naserom Orićem.

Proces protiv njega je u toku i ne treba prejudicirati ishod, napominje Duraković, ne krijući da je stao na Orićevu stranu kada je bio uhapšen nedavno u Švajcarskoj.

- Ja ne mogu za (Radovana) Karadžiću reći da je zločinac, iako svi znaju da jeste, ali po pravosudnim postulatima on nije osuđen - rekao je Duraković, objavljeno je na sajtu RTS.

Tako je, smatra, i sa srebreničkim zločinom.

- Problem je što mi (Bošnjaci) insistiramo da se to nazove onako kako je sud rekao - rekao je Duraković i dodao da njemu ništa ne bi značilo ako bi Vučić došao i rekao da prihvata da se u Srebrenici dogodio genocid, ako to, kako je rekao, i dušom ne oseća.

- Ali, nije Vučić izabran da to proglašava, već sudovi. A mase su se zatalasale: dok ne priznate, nema pomirenja - kazao je Duraković koji se, ističe, ne stidi da kaže da je bilo zločina i nad Srbima.

Spreman je, dodaje, da ode na grobove nevinih srpskih žrtava i da osudi te zločine, ali ne i na vojničko groblje u Bratunac.

Ne zna zašto s druge strane te spremnosti nema.

Bošnjaci, smatra prvi čovek srebreničke opštine, treba da se mire sa Vučićem, a ne sa Ženama u Crnom ili sa Čedomirom Jovanovićem. Vučić je za njega personifikacija današnje Srbije.

Za susret srpskog premijera sa majkom Munirom u Memorijalnom centru kaže da ga je "dotakao."

- Kada je zagrlio Muniru, nije se mogao folirati. Bio sam na metar od njega. Pružio joj je ruku, dala mu je cvet. On je nju zagrlio - ispričao je Duraković.

U Srebrenici nema osvete, kaže Duraković i dodaje da narod želi da živi zajedno.

Zato, ističe, brzo nakon jula treba da se vratimo jedini drugima i da se više ne priča o incidentima, već o miru i ekonomiji.

Siguran je da je, kako kaže, incident u Potočarima bio isplaniran s obzirom na transparent koji je neko doneo, ali taj neko nije od onih čiji su najmiliji tu sahranjeni.

- Mi ćemo se potruditi da se incidenti više nikada ne ponove - poručio je Duraković uveren da će već za pet godina biti drugo vreme i da će odnosi Srba i Bošnjaka do tada biti popravljeni.

- Ima prostora za novu istoriju i nove priče - kazao je Duraković.

Nastavak na Vesti-online.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.