Gordon Bajnai kandidat za mađarskog premijera

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Mar.2009, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gordon Bajnai kandidat za mađarskog premijera

BUDIMPEŠTA - Ministar privrede i nacionalnog razvoja Gordon Bajnai postao je i zvanično kandidat za novog predsednika mađarske vlade pošto je dobio podršku vladajuće Mađarske socijalističke partije (MSP) i liberalnog Saveza slobodnih demokrata (SDS).

Glasanje o nepoverenju aktuelnom premijeru Ferencu Đurčanju će se, kako sada stvari stoje, obaviti u parlamentu 14. aprila, a istog dana bi poslanici trebalo da izaberu i njegovog naslednika.

Čovek od poverenja
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Bajnai, za kojeg kažu da je vanpartijski tehnokrata, ali i Đurčanjov čovek od poverenja, juče po podne je najpre izneo svoj program pred članovima poslaničke grupe MSP, a kada je dobio njihovu podršku otišao je u sedište SDS-a u Gizela ulici, gde su zasedali članovi Izvršnog odbora i parlamentarne frakcije te stranke.

Kandidat za novog mađarskog premijera zatražio je od obe partije, koje su sve do maja prošle godine bile u koaliciji, pismenu podršku da će ga podržati čak i onda kada bude prinuđen na neke nepopularne mere.

Uslov - vanpartijski stručnjaci

Ferenc Đurčanj neće biti direktor "Južnog toka"

Odlazeći mađarski premijer Ferenc Đurčanj neće biti direktor planiranog gasovoda "Južni tok", saopštio je danas portparol mađarske vlade. Portparol David Daroci je time demantovao nagoveštaje ruskih medija da će, posle ostavke na mesto premijera i šefa mađarske Socijalističke partije, Đurčanj biti postavljen za direktora velikog projekta gasovoda, koji bi trebalo da se prostire preko Mađarske, ali i preko Srbije.

Rukovodstvo liberala je zasedalo do duboko u noć, da bi najzad prihvatilo predlog manjinske vlade socijalista da Bajnai preuzme kormilo.

Prema rečima predsednika SDS-a Gabora Fodora njemu su postavljena dva uslova: da većinu budućih ministara čine spoljni stručnjaci i da krene od programa Reformskog saveza, vanstranačkog tela sastavljenog mahom od akademika, koji su još pre mesec dana ukazali kako bi zemlja mogla da izađe iz sve dublje privredne krize.

Do redovnih izbora

Savez demokratske omladine (Fides) i satelitska Hrišćansko-demokratska partija sigurno neće dati podršku Đurčanjovom nasledniku, ma ko on bio, jer se zalažu za vanredne izbore, dok će stav takođe opozicionog Mađarskog demokratskog foruma zavisiti od konkretnog programa budućeg premijera.

Dovoljni su, međutim, glasovi socijalista i liberala da Mađarska u narednih godinu dana, do redovnih parlamentarnih izbora, ima ekspertsku vladu, koju je SDS predložio još pre devet meseci.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.