Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Feb.2016, 16:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Glavašu peti put skinut imunitet
Sabor Hrvatske danas je ukinuo poslanički imunitet Branimiru Glavašu, kome Vrhovni sud u drugostepenom postupku treba ponovo da sudi zbog ratnog zločina protiv civila srpske nacionalnosti u Osijeku 1991.
Za ukidanje imuniteta glasao je i sam Branimir Glavaš, koji je rekao da je reč o montiranom procesu koje je pokrenulo nekadašnje vođstvo njegove bivše stranke, Hrvatske demokratske zajednice.
"Žrtva sam obrnute lustracije branitelja i svih koji su, na čelu s >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Franjom Tuđmanom, simbol stvaranja hrvatske države", rekao je Glavaš.
Zahtev za skidanje imuniteta podnelo je Državno tužilaštvo. Ovo je peti put u poslednjih deset godina da se Glavašu skida imunitet zbog sudskih postupaka za ratne zločine u Osijeku.
Budući da mu je Ustavni sud početkom prošle godine ukinuo pravosnažnu presudu od osam godina zatvora zbog ratnog zločina i slučaj vratio na novo odlučivanje Vrhovnom sudu, Glavaš je mogao da se kandiduje za poslanika. U Saboru je jedan od ukupno dva poslanika Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje (HDŠB).
Protiv osnivača HDŠB sada je, međutim, na snazi prvostepena presuda Županijskog suda u Zagrebu kojom je osuđen na desetogodišnju zatvorsku kaznu zbog ratnih zločina nad civilima srpske nacionalnosti u Osijeku 1991. u slučajevima poznatijim kao "Garaža" i "Selotejp".
Do odluke Ustavnog suda, Glavaš je više od pet godina proveo u zatvoru u Mostaru u BiH, gde je završio pošto je uoči izricanja prvostepene presude u Hrvatskoj pobegao u susednu državu, čije državljanstvo ima uz hrvatsko.
Branimir Glavaš je prvostepeno osuđen za ubistva više srpskih civila, od kojih su neki bačeni u Dravu vezanih ruku i sa selotejp trakom zalepljenom preko usta. Neke od žrtava su u garaži Sekretarijata za narodnu odbranu u Osijeku, na čijem čelu je bio Glavaš, bile ; prisiljene da piju kiselinu iz akumulatora.
Ustavni sud je u obrazloženju odluke o ukidanju pravosnažne presude Glavašu, među ostalim, naveo da je Vrhovni sud pogrešio kad je na zločine počinjene nakon međunarodnog priznanja Hrvatske primenjivao odredbe Ženevske konvencije o zaštiti žrtava nemeđunarodnih oružanih sukoba.
84
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Glavašu ukinut poslanički imunitet
Izvor: RTS, 26.Feb.2016
Hrvatski sabor je na zahtev Državnog pravobranilaštva, peti put ukinuo poslanički imunitet Branimiru Glavašu, zbog nastavka krivičnog postupka za krivično delo ratnog zločina. . Hina prenosi da je za ukidanje imuniteta...








