Državljani Grčke bez viza u SAD

Izvor: S media, 10.Mar.2010, 10:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Državljani Grčke bez viza u SAD

U Vašingtonu je noćas objavljeno da se ukidaju vize za turistička putovanja državljana Grčke u SAD u trajanju do 90 dana.

Premijera Grčke Jorgosa Papandreua je, tokom posete Vašingtonu, sekretar za državnu bezbednost Dženet Napolitano obavestila da za državljane Grčke više neće >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << biti potrebne vize za turistička putovanja u SAD.

Vlada Grčke je godinama od Vašingtona tražila ukidanje viza, pošto državljani 35 zemalja sveta, medju kojima je većina iz Evrope, odavno imaju tu privilegiju.

Predsednik SAD Barak Obama je povodom te odluke noćas izjavio u Vašingtonu da će "uključivanje Grčke u program ukidanja viza ojačati bezbednost u obe zemlje" i dodao da će vize biti ukinute i za poslovna putovanja Grka u SAD.

"Bila vremena dobra ili loša, narod Grčke će u Sjedinjenim Američkim Državama uvek imati prijatelja i partnera", rekao je Obama posle sastanka s Papandreuom u Beloj kući.

On je to rekao tokom noćašnjeg prijema povodom Dana nezavisnosti Grčke, 25. marta, pozdravljen dugim aplauzom Amerikanaca grčkog porekla.

"Ta solidarnost se danas nastavlja bilo kroz blisku saradnju naših vlada u suzbijanju terorizma, bilo kroz duboko partnerstvo naših naroda", rekao je Obama.

Poseta SAD deo je Papandreuove turneje u četiri države s ciljem da ojača finansijski kredibilitet Grčke i dobije podršku za povoljnije kamate na kredite.

Papandreu je sinoć izjavio da je Obama pozitivno primio predloge Grčke i EU o reformi i rešavanju finansijske krize u Grčkoj.

Papandreu je dodao da je na sastanku u Beloj kući rekao Obami da će to biti i tema junskog samita Grupe 20 najrazvijenijih i zemalja u razvoju.

Obama medjutim noćas nije pomenuo te mere.

Evropski zvaničnici su juče zatražili od SAD da suzbije tržišnu špekulaciju devizama i državnim dugovima jer su brokeri prošlih nedelja oborili kurs evra očekujući da Grčka neće uspeti da isplati svoj dug od oko 300 milijardi dolara.

Dok Atina pre svega očekuje podršku EU, Papandreuova poseta Vašingtonu dolazi u vreme kada Obamina vlada i Kongres razmatraju krupne promene finansijskog sistema SAD za sprečavanje uzroka koji su doveli do recesije u SAD i svetu.

Nizom mera Vlada Grčke nastoji da smanji deficit državnog budžeta koji, kako je obelodanila Papandreuova vlada po dolasku na vlast oktobra 2009. godine, umesto četiri odsto - kako se ranije tvrdilo, iznosi 12,7 odsto, što je četiri puta vise od dopuštenog u zoni evra.

Nastavak na S media...



Povezane vesti

SAD ukinule vize za grčke turiste

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 10.Mar.2010

U Vašingtonu je sinoć objavljeno da se ukidaju vize za turistička putovanja državljana Grčke u SAD u trajanju do 90 dana. Premijera Grčke Jorgosa Papandreua je, tokom posjete Vašingtonu, sekretar za državnu bezbjednost Dženet Napolitano obavijestila da za državljane Grčke više neće biti...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.