Izvor: RTS, 10.Apr.2017, 15:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Cerar i Zvizdić: Podrška Slovenije BiH na njenom evropskom putu
Predsednik Vlade Slovenije Miroslav Cerar doputovao je u službenu posetu BiH, gde je razgovorao sa predsedavajućim Savetom ministara Denisom Zvizdićem.
Na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon susreta, Denis Zvizdić je istakao da BiH i Slovenija nemaju otvorenih pitanja, da je bilo jedno u vezi sa starom deviznom štednjom koje je rešeno presudom.
"Mi iz Bosne i Hercegovine veoma cenimo >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << dosadašnji angažman koji je Slovenija uložila u implementaciju presude Ališića i želim da se zahvalim i uvaženom premijeru i državi Sloveniji na potpunom razumevanju. Unutar kompletne presude postoji još jedan problem a to je pitanje isplate za one iz Ljubljanske banke ali sam siguran da ćemo u budućnosti rešiti i ovo pitanje", istakao je Zvizdić.
Naveo je da je fokus razgovora sa Miroslavom Cerarom bio na podršci Slovenije Bosni i Hercegovini na putu EU integracija.
"Ona je tu prijateljska, sve vreme je bila uz BiH na našem putu evroatlanskih integracija i u fazi Upitnika i svih narednih koraka vrlo je aktivna i na Sloveniju možemo računati kao našeg istinskog prijatelja", naveo je Zvizdić, preneli su mediji u BiH.
Rekao je i da je ekonomska saradnja dobra ali da postoji dovoljno prostora da bude unapređena.
Miroslav Cerar je naglasio da mu je drago što je u Sarajevu, kako je rekao, u prelepoj BiH gde je toplo primljen od Denisa Zvizdića i njegovih saradnika.
"Ovo je zvanična poseta BiH nakon sedam godina i mislim da je bila nužno potrebna. Slovenija je bila i ostaje prijatelj Bosni i Hercegovini i to će biti i u budućnosti. Želimo da podržimo razvoj BiH, posebno na njenom putu ka EU i NATO-u jer BiH kao i Slovenija su evropske države koje su deo jedne velike porodice i zbog toga putevi za EU moraju ostati otvoreni za BiH", istakao je Cerar.
Naveo je da je ekonomska saradnja dve zemlje veoma važna.
"Ekonomska saradnja sa Bosnom i Hercegovinom za nas je posebno važna. BiH se nalazi na trećem mestu po ukupnoj vrednosti slovenačkih investicija i slovenačka preduzeća zapošljavaju oko 15.000 radnika iz BiH. Mi ćemo dalje podsticati ekonomsku saradnju i dogovorili smo se da ćemo dogovoriti susret ministara kako bismo mogli da realizujemo sve ove sporazume o kojima je bilo reči jer potencijala za to imamo u različitim oblastima", ocenio je predsednik Vlade Slovenije.
I Cerar je potvrdio da od otvorenih pitanja postoji jedno koje se tiče sukcesije.
"To je posebno otvoreno pitanje o deviznim štedišama Ljubljanske banke. Slovenija je na sebe preuzela vrlo veliki finansijski teret ali se trudi da potvrdi presudu i nalazimo se na dobrom putu rešavanja. Isplate se obavljaju kao što je predviđeno", naveo je predsednik Vlade Slovenije.
Nada se, da će BiH što pre ispuniti Upitnik i da Slovenija pri tome nudi BiH i političku i stručnu pomoć, na području pitanja azila, čuvanja granica i slično.






