Brisel podržava arbitražu o Piranskom zalivu

Izvor: RTS, 28.Jul.2015, 19:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Brisel podržava arbitražu o Piranskom zalivu

Portparolka Evropske komisije Mina Andrejeva rekla je da Brisel razume zabrinutost Hrvatske, ali da podržava arbitražni postupak o Piranskom zalivu. Hrvatski premijer Zoran Milanović u pismu svom slovenačkom kolegi poručuje da arbitraža ne može da se nastavi.
Andrejeva je naglasila da u arbitražnom sporazumu u vezi sa Piranskim zalivom postoje mehanizmi za rešavanje zabrinutosti Hrvatske, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << uz istovremeno zadržavanje potpunog funkcionisanja arbitražnog sistema, prenosi Tanjug.
"Komisija naglašava važnost dobrog funkcionisanja Stalnog arbitražnog suda za glatku i efikasnu primenu zakonodavstva EU u budućnosti", odgovorila je Andrejeva na pitanje Hine o stavu EK u vezi sa najnovijim razvojem događaja oko arbitraže.
Andrejeva je dodala da je Komisija upoznata sa situacijom i razvojem događaja, kao i da, iako nije strana u arbitražnom postupku, pažljivo prati šta se događa.
Milanović Ceraru: Arbitraža ne može da se nastavi
Ranije danas, hrvatski premijer Zoran Milanović poslao je pismo slovenačkom kolegi Miru Ceraru u kojem poručuje da arbitraža za granicu između Hrvatske i Slovenije ne može da bude nastavljena zbog narušene verodostojnosti postupka.
Dodao je da se uprkos aferi "Pirangejt" dobrosusedski odnosi moraju razvijati. 
"Verodostojnost i integritet arbitražnog postupka u celini je do te mere narušen da Hrvatska smatra da se arbitražni proces ne može nastaviti u ovoj ili sličnoj formi", rekao je Milanović, prenela je agencija Hina.
Hrvatski premijer kaže da je Hrvatska i dalje predana traženju rešenja za utvrđivanje granične linije sa Slovenijom na kopnu i moru u skladu sa međunarodnim pravom, prenosi Tanjug.
"Dobrosusedski odnosi naših dveju država, saveznica u NATO i partnera u Evropskoj uniji, moraju nastaviti da se razvijaju, uprkos ovom incidentu", istakao je Milanović.
Time je odgovorio na Cerarovo pismo od ponedeljka u kojem je pozvao Zagreb na tolerantno rešavanje zapleta sa arbitražnim sporazumom.
U pismu Milanoviću, Cerar je preneo stajalište svoje vlade da Hrvatska ne može da izađe iz arbitražnog sporazuma i da će arbitražni sud nastaviti svoj rad do donošenja konačne presude.
Afera "Pirangejt" izbila je kada su mediji prošle nedelje objavili transkripte koji pokazuju da su se slovenački sudija pri arbitražnom sudu Jernej Sokolec i slovenačka diplomata Simona Drenik dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudija u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske.
Njih dvoje su u međuvremenu dali ostavke.
Slovenačka vlada je danas za svog novog arbitra imenovala francuskog pravnika i predsednika Međunarodnog suda pravde Ronija Abrama i istakla da su time uklonjene prepreke za nastavak arbitraže.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

EU neumoljiva: Hrvatska mora na arbitražu

Izvor: Mondo, 28.Jul.2015

Evropska komisija razume zabrinutost Hrvatske, ali podržava arbitražni postupak i smatra da u arbitražnom sporazumu Hrvatske i Slovenije postoje mehanizmi za rešavanje pitanja zabrinutosti hrvatske strane...Foto: iStock.."Razumemo zabrinutost hrvatskih vlasti u vezi s navodnim skandalom prisluškivanja....

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.