Stiže leteći autmobil

Izvor: Mondo, 05.Jun.2013, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stiže leteći autmobil

Leteći automobil nazvan "tranzišn" (Transition) biće za desetak godina dostupan vozačima. Prototip je proizvela kompanija "Terafudža", koju je 2006. osnovalo nekoliko inženjera sa američkog Univerziteta MIT.

Novim, revolucionarnim modelom TF-X moći će da leti svako, a brzina oko 320 kilometara na sat. Pilotska dozvola neće biti neophodna.

“Želimo da stvorimo leteći auto kojim može da upravlja znatno skoro svako. Takođe, želimo da naše vozilo bude bezbedniji >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << od današnjih privatnih letjelica”, kaže za "Glas Amerike" direktor "Terafudže" Karl Ditrik.

TF-X će imati softver u koji će biti potrebno samo da se unesu parametri za željenu destinaciuju, a onda će nešto poput današnjeg autopilota, uraditi sve ostalo.

"Vozila koja sama mogu da lete moraju da znaju gde je svaka druga letelica u okolini, da znaju meteorološke uslove i kako da ih zaobiđu, da znaju gde su područja zabranjena za letenje. U suštini, moraju da budu uključena u mrežu razmene podataka”, kaže Ditrik.

Takva mreža već se razvija u SAD. Kada TF-X bude spreman za letenje - sigurno već postojati.



Na drumu i prilikom vertikalnog uzletanja i sletanja pogon će davati elektromotori. Baterije će se puniti ili radom benzinskog motora tokom leta ili napajanjem iz mreže. Pre poletanja operater će odabirati primarni i rezervni aerodrom.

U slučaju da tokom leta ili vožnje dođe do kvara, reagovaće kompjuter, koji će imati sopstvenu zaštitu. U ekstremnoj situaciji, kada otkažu svi sistemi za napajanje, operater će morati da zna samo jednu stvar - kako da povuče ručicu koja oslobađa padobran.

Prototip "tranzišn", već poseduje sve navedeno, a prvi "pravi" TF-X, očekuje se za oko 12 godina.

(MONDO)

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Stiže leteći automobil

Izvor: Mondo, 05.Jun.2013

Leteći automobil nazvan "tranzišn" (Transition) biće za desetak godina dostupan vozačima. Prototip je proizvela kompanija "Terafudža", koju je 2006. osnovalo nekoliko inženjera sa američkog Univerziteta MIT...Novim, revolucionarnim modelom TF-X moći će da leti svako, a brzina oko 320 kilometara...

Nastavak na Mondo...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.