Izvor: B92, 16.Okt.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Možda carica na japanskom prestolu

Tokio -- Oko 84 posto Japanaca podržava ideju da carski tron može da nasledi i žena, pišu današnje japanske novine.

U toku je debata u Japanu da li treba promeniti zakone kako bi se prevazišla kriza u carskoj porodici. Samo šest procenata građana izjasnilo se da su za postojeći sistem isključivo muških naslednika, pokazalo je istraživanje, koje je 1. i 2. oktobra sprovela Japanska asocijacija za istraživanja javnog mnjenja, a preneo list "Tokio Šimbun". Podrška ženskoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << naslednici prestola najveća je od marta ove godine.

U japanskoj carskoj porodici, na čijem čelu se nalazi car Akihito, nije se rodio muški naslednik u proteklih 40 godina. Princ Naruhito i princeza Masako imaju samo jedno dete, trogodišnju ćerku Aiko.

Prema zakonu o carskoj kući iz 1947. godine, samo muškarci koji u svom porodičnom stablu imaju sa očeve strane careve mogu da naslede tron. Prema tom zakonu, ni princeza Aiko niti njena buduća deca nemaju pravo na presto.

Zato se u Japanu i raspravlja da se postojeći zakon menja kako bi tron mogle da naslede i carice ili neko od članova stare aristokratije ili njihovih naslednika, koji su proterani za carske kuće posle poraza Japana u Drugom svetskom ratu. Međutim, oko 47 posto ispitanika je protiv ideje da se vrate članovi aristokratije.

List "Tokio Šinbun" nije naveo koliko ispitanika je učestvovalo u anketi niti kolika je greška istraživanja.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.